התקשרו עכשיו:  03-7778191

הפרעה טורדנית כפייתית


תאמו פגישת ייעוץ

הפרעה טורדנית כפייתית

הגישה הטיפולית של פרופ' גרינהאוס לטיפול ב OCD

  • התסמונת הטורדנית כפייתית OCD מצריכה התייחסות תרופתית וטיפול בגישה קוגניטיבית התנהגותית CBT. פרופ' גרינהאוס והצוות המיומן של מיינד קליניק מומחים בטיפולים אלו.
     
  • אחרי הערכה אבחונית שיכולה לכלל גם בדיקת גלי המוח-EEG, פרופ' גרינהאוס ימליץ על הטיפול התרופתי והטיפול ב CBT המותאם אישית למטופל
     
  • במיינד קליניק מתבצע גם טיפול בנוירופידבק שיכול לסייע באיזון מחודש של גלי המוח לשם ירידה במחשבות האובססיביות והטקסים הכפייתיים.

הפרעה טורדנית כפייתית והמצבים הקליניים הקשורים לה.

שכיחות של הפרעה טורדנית כפייתית באוכלוסייה מגיעה ל 2-3%. תסמונת זו מתייחסת לקבוצה רחבה של תהליכים חשיבתיים והתנהגותיים שהם חודרניים ושהאדם חש חוסר שליטה עליהם. הפרעה טורדנית כפייתי מתלווה ביחד עם תהליכים הגורמים לסבל רב ולפגיעה תפקודית משמעותית. המחשבה האובססיבית מעוררת הרבה חרדה ולמרות שלעיתים קרובות היא לא הגיונית, הסובל מהפרעה טורדנית כפייתית לא יכול להפסיק לחשוב עליה. לעיתים קרובות בעקבות מהמחשבה האובססיבית מופיע המעשה הקומפולסיבי, אף הוא במידה רבה בלתי נשלט, דרכו מנסה האדם להרגיע את התקפי החרדה. המחשבה האובססיבית והטקסים הקומפולסיביים חוזרים על עצמם, לפעמים גם למשך שעות, עד כדי שיתוק תפקודי.

כדי להמחיש על מה מדובר כאשר מתייחסים להפרעה טורדנית כפייתית, אביא בקצרה דוגמאות קליניות של המחלה. להפרעה הטורדנית כפייתית כמו לכל מחלה, דרגות חומרה שונות מהקל אל המורכב ביותר.

המקרים המובאים בהמשך מדגימים מחלה ברורה ומורכבת.

1. רונה (שם בדוי) הינה מטופלת בת 35 רווקה וללא ילדים. אישה רזה שלבושה בצורה מאוד צנועה, הנכנסת למשרדי עם כפפות על הידיים ועם שרפרף שהביאה מהבית כדי לשבת עליו. היא אומרת שהיא לא יכולה לשבת על הכיסאות שבמשרדי או לפתוח את הדלת עם ידיה החשופות. כל נגיעה בחפץ זר מעורר מחשבות קיצוניות של זיהום ואת הצורך לטהר את עצמה. היא לובשת כפפות גומי כדי להימנע ממגע ישיר בחפצים בסביבה. אם היא נוגעת בדבר היא חשה צורך לרחוץ את הידיים ואת הגוף באופן חוזר ולמספר רב של פעמים. לפעמים, כדי לקבל תחושת ניקיון, היא רוחצת את הידיים ואת הגוף עם חומרי ניקוי שלא מיועדים לגוף של האדם. איכות החיים של רונה ירודה מאוד. הפרעה טורדנית כפייתית

2. חיים (שם בדוי) הוא גבר בן 60 נשוי ואב לשלושה ילדים, מהנדס במקצועו שיצא לפנסיה רפואית מספר חודשים לפני שהוא התקבל לטיפולי. הוא פנה אלי מאחר והוא שנים רבות סובל מתופעה שהוא קורה לה "מחשבות שמציקות לו". הוא מוסיף שרוב שעות היום הוא מוטרד מאד ממחשבות כמו "מה משמעות חיי", "מדוע אני קיים", "מה קורה לאדם אחרי שמת", "מדוע האדם נושם", מחשבות שלא נותנות לו מנוחה. הוא מבין שאלו שאלות קיומיות שכל אדם חושב, אבל אצלו הם כ"כ רבות שהוא חש חוסר יכולת להתמודד איתם. הדבר מורכב עוד יותר מאחר והוא מרגיש צורך למצוא את התשובה "הנכונה" לשאלות אלו , ולא מרפא עד שמחשבה מסוימת נותנת לו את התחושה שענה לספק "כמו שצריך". המעגל של מחשבה טורדנית ו"תשובה נכונה" חוזר על עצמו אין ספור פעמים במשך היום. בשנה האחרונה המחשבות המטרידות התרבו כ"כ שהוא חש שלא מצליח להתרכז בעבודה או להנות בפגישות עם חברים. לכן החליט לצאת לפנסיה מוקדמת והגביל מאוד את הבילויים עם אשתו. 

3. יאיר (שם בדוי) הינו גבר בן 35 נשוי ואב ל 2 ילדים. יאיר מתפקד ברמה גבוה בכל המובנים למרות הנטייה הכפייתית שלו שהחלה בשנות התבגרותו. הוא מאוד מאורגן בעבודתו ובסוף יום עבודה בודק את אשר עשה במשך היום מספר רב של פעמים כדי לוודא שהוא עשה הכל בצורה מושלמת. בדיקות אלו אורכות זמן רב ועקב זה הוא נשאר שעות נוספות בעבודה. טיפול קוגניטיבי ההתנהגותי ביחד עם תרופות מתאימות שיפרו את מצבו ועזרו לו למתן את הספקות על מעשיו בעבודה והוא החל לחזור הביתה בשעות סבירות יותר. למרות זאת הוא עדיין נזקק למקלחות ארוכות בערב אחרי בעבודה. הוא אומר שמקלחת אורכת לפחות שעה והוא מצליח להפסיק אותה רק אחרי שהתחושה שהוא "מספיק נקי" עולה בראשו.

הדוגמאות לעיל מלמדות אותנו שהמחלה הפרעה טורדנית כפייתית מאופיינת על יד מחשבות אובססיביות ועל ידי טקסים קומפולסיביים. בדרך כלל למחשבה אובססיבית (לדוגמה, חוסר ניקיון) הפרעה טורדנית כפייתית מתלווה ביחד עם טקס קומפולסיבי (רחיצות ידיים חוזרות).

הדוגמאות לעיל מלמדות אותנו שהמחלה מאופיינת על יד מחשבות אובססיביות ועל ידי טקסים קומפולסיביים. בדרך כלל למחשבה אובססיבית (לדוגמה, חוסר ניקיון) הפרעה טורדנית כפייתית מתלווה ביחד עם טקס קומפולסיבי (רחיצות ידיים חוזרות). הטקס הקומפולסיבי יכול להיות חשיבתי (לדוגמה לספור מספר פעמים עד 10 בראש או לחזור על תפילה מסוימת מספר פעמים, אחרי שהמחשבה על אסון משפחתי אפשרי עולה בראשו) או התנהגותי (לכבות את האור מספר פעמים כדי להפיג את החרדה, או לבדוק את החשבון מספר רב של פעמים כדי לוודא שאין טעות בחישוב).


האובססיות והטקסים הקומפולסיביים בהפרעה טורדנית כפייתית
 

דוגמאות של מחשבות אובססיביות/הפרעה טורדנית כפייתית:

של חוסר ניקיון או זיהום: מחשבות חוזרות על כך שחלקים מסוימים של הגוף, או של חפצים אישיים, או של דברים בסביבה של המטופל לא מספיק נקיים או מזוהמים.

של ספק מוגזם: חולים אלו מטילים ספק בכל דבר שהם עושים או שמתרחש סביבם. האם זה נכון, האם הוא הסביר את עצמו מספיק, האם באמת הוא לא פגע במשהו ברכבו כאשר פנה, האם האנשים כנים ואומרים לו את האמת, האם הוא הבין נכון את אשר הוסבר לו, ועוד.

צורך בסימטריה (התאמה או דיוק): המחשבות צריכות להיות מדויקות, כל משפט ממש מובן עד הסוף, כל חפץ צריך להיות בדיוק במקומו. 

תוקפניות: הדוגמה הקלסית למחשבה אובססיבית תוקפנית היא האימא שחושבת שתפגע בתינוקה. מחשבות אלו לא קשורות לאירוע מסוים ומתעוררות ללא כעס או אלימות מעשית. לפעמים מתלוות למחשבות תמונות דמיוניות של הפגיעה האפשרית. כמו האימא שראתה תמונה ברורה בתוך ראשה של הבן השוכב פצוע בתוך הרכב.

מיניות: האדם פוחד שהוא יבצע מעשה מיני לא מתאים ובניגוד לרצונו (כמו מורה שהוטרד מאוד על ידי המחשבה שהוא יקיים יחסי מין הומוסקסואליים עם תלמיד, או ההורה שהוטרד על ידי המחשבה שהוא עלול לנגוע באיברם האינטימיים של הילד שלו בצורה לא הולמת להורה). מתלווה למחשבות אלו פחד גדול מאובדן שליטה על ההתנהגות.

גופניות: דאגות בריאות רבות ומוגזמות, אישיות וגם אודות בני משפחה.


דוגמאות של טקסים קומפולסיביים:

טקסים של:

בדיקה: טקסים אלו מלווים את האובססיות של הספקנות. החולה בודק כל דבר. לפעמים המטופל יכול לחזור על פעולה מספר רב של פעמים כמו מנהלת הבנק שהייתה צריכה לקום מדי בוקר 3 שעות לפני תחילת העבודה שלה כדי לסיים את כל הטקסים של ארגון וניקיון הבית. היא לא יכלה לשנות את השגרה, ומדי יום חזרה על אותן הפעולות.

רחיצה: טקסים אלו מלווים אובססיות של חוסר ניקיון או זיהום. כליווי ותגובה למחשבה האובססיבית, האדם מבצע פעולות של חזרה על הניקיון מספר רב של פעמים. המעגל מתחיל במחשבה "אני לא מספיק נקי, או נגעתי בחלקים לא נקיים של הגוף או הסביבה", ובהמשך מופיע המעשה הקומפולסיבי שהוא לשטוף את הידיים עם הרבה סבון ואפילו לשפשף עם מברשת עד שתחושה הניקיון חוזרת. מעגל זה יכול לחזור על עצמו לפרקי זמן ארוכים עד כדי שיתוק התנהגותי.

ספירה: אחרי שהאדם מטיל ספק שעשה את הפעולה בצורה נכונה הוא בודק את עצמו מספר רב של פעמים, כמו פקיד הבנק שסופר את השטרות ומתחיל כל פעם מחדש, עקב החשש שטעה בספירה.

צורך לשאול שאלות: זה טקס קומפולסיבי הקשור למחשבות אובססיביות של ספק או של פחדים לא מציאותיים כמו למות. רופאים נפגשים עם מטופלים ששואלים מספר רב של פעמים שאלות טיפוליות שלמרות הסברים רבים, ואפילו בכתב, לא מבינים את ההוראות הטיפוליות. סגנון זה של "לשאול שאלות חוזרות" מלווה אותם ברוב תחומי החיים.

סימטריה ודיוק: טקסים קומפולסיביים שמטרתם דיוק לשם הרגעה. כל דבר צריך להיות במקומו ועד שהוא לא נראה בדיוק סימטרי הסובל חוזר על הפעולה של סימטריה ודיוק. הורה שסובל מטקסים של סימטריה יכול למנוע באופן גורף מילדיו להביא חברים לבית מאחר והם "פוגעים בסדר והניקיון".

אגרנות (hoarding): האדם שסובל מטקסים של אגרנות אוסף פריטים שונים ובכמויות גדולות לביתו. כאשר המשפחה, חברים, או המטפל מציעים לו לפנות את הפריטים הוא לא מסוגל לעשות זאת. יש אספני עיתונים, ספרים, בגדים, ועוד. האגרנות יכולה להיות בממדים קיצוניים עד כדי קושי להסתובב בבית המלא בחפצי אגירה.

תפילות ממושכות: טקסים אלו נפוצים יותר באוכלוסיות חרדיות. האדם מבלה שעות ארוכות בתפילות, הרבה מעל המקובל בסביבתו. העיסוק בתפילה מונע התפנות לאספקטים אחרים של החיים כמו לימודים, משפחה, ילדים, פרנסה ועוד.

הפרעה טורדנית כפייתית יכולה להתחיל בכל גיל. רוב הסובלים מנסים להסתיר את התופעה לכן מגיעים לטיפול רק כאשר היא משמעותית וגורמת לפגיעה באיכות החיים. במאמרים נוספים נתייחס לטיפול של התסמונת, ולמצבים קליניים נוספים שקשורים להפרעה טורדנית כפייתית.

קראו עוד על: טיפול בחרדה להקלה מיידית | טיפול בדיכאון הריון לבריאות העובר

תמונה אווירה

 

 

 

 

לתיאום פגישת ייעוץ
צרו עמנו קשר עוד היום 03-7778191