התקשרו עכשיו:  03-7778191

טיפול קוגניטיבי התנהגותי

טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT), הוא סוג של פסיכותרפיה אשר מסייע לאנשים לשנות את הרגלי החשיבה הבלתי מועילים או הבלתי בריאים, רגשות והתנהגויות. פרופ לאון גרינהאוס מוצא כי הטיפול עשוי לשמש לטיפול בחרדה, בדיכאון, בהערכה עצמית נמוכה, בכעס בלתי נשלט, בשימוש בסמים, בהפרעות אכילה ובבעיות אחרות.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי כרוך בשימוש בשיטות מעשיות לסיוע עצמי, אשר נועדו לגרום לשינוי חיובי מיידי באיכות חייו של המטופל. פרופ לאון גרינהאוס סבור כי הטיפול משמש אף על מנת לסייע לבעיות פסיכולוגיות רבות יותר. במקרים מסוימים, צורות אחרות של טיפול משולבות עם טיפול זה על מנת להגיע לתוצאות הטובות ביותר.
האינטראקציה של מחשבות, רגשות והתנהגותפרופ לאון גרינהאוס צפה במטופלים אשר חוו ביישנות חמורה במצבים חברתיים, אשר נבעה מהפחד של המטופל שמא אנשים אחרים תמיד ימצאו אותו משעמם או טיפש. אמונה זו גורמת לו לחוש חרד מאוד במצבים חברתיים.

לדברי פרופ לאון גרינהאוס, ההתנהגות של מטופלים אלו עשויה לכלול גמגום, הזעה ותסמינים לא נעימים אחרים. במצבים אלו, המטופל חש עצמו מוצף ברגשות שליליים כגון בושה והלקאה עצמית שלילית. החשש מהמצבים החברתיים עלול להיות גרוע יותר עם כל ניסיון רע.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי נועד ללמד אנשים כי ניתן לשלוט על המחשבות, הרגשות וההתנהגויות. הטיפול מסייע לאדם לאתגר את עצמו, להתגבר על אמונות אוטומטיות, ולהשתמש באסטרטגיות מעשיות על מנת לשנות את התנהגותו. פרופ לאון גרינהאס מוצא כי תוצאת הטיפול היא הקניית רגשות חיוביים יותר, אשר בתורם יובילו למחשבות והתנהגויות חיוביות יותר.

שילוב של שתי טכניקות:

לדברי פרופ לאון גרינהאוס, טיפול זה מתמקד בשינוי מחשבות והתנהגותיות בלתי מועילות או שאינן בריאות. זהו שילוב של שני טיפולים: טיפול קוגנטיבי, וטיפול התנהגותי. האמונה בעולם בריאות הנפש היא כי שתי טכניקות אלו מסייעות להקניית מחשבות בריאות אשר מובילות לרגשות ולהתנהגויות בריאות.

פרופ לאון גרינהאוס טוען כי מטרת הטיפול הקוגנטיבי התנהגותי היא לשנות את האופן שבו האדם חושב על הבעיה שגורמת לו לדאגה. מחשבות שליליות גורמות לרגשות והתנהגויות של הרס עצמי. הטיפול מאתגר את החשבות האלו.

קרא עוד: טיפול באגרופוביה
קרא עוד: מאניה דיפרסיה
קרא עוד: טיפול בגרייה מגנטית