עמוד הבית > מאמרים בנושא דיכאון לאחר לידה > תרופות נוגדות דיכאון בזמן ההריון

תרופות נוגדות דיכאון בהריון

האם נטילת תרופות נוגדות דכאון בזמן ההריון מסכנת את העובר?

תקופת ההיריון מלווה בשינויים רבים בגוף ובנפש האישה, ולנשים רבות זו גם תקופה של שינויים הורמולנים רבים ורגישות יתר, חששות ומתח לקראת הלידה. למעשה, מצבי דיכאון בהריון ולאחר הלידה כלל לא נדירים ומגיעים לשכיחות של כ 12-19% שכיחות גבוהה יותר מאוכלוסייה ללא הריון. בנוסף לכך, נשים בעלות רקע של דיכאון, לרבות דיכאון בזמן הריון קודם, נמצאות בסיכון משמעותי להופעת הדיכאון שוב.

לעתים נשים שחוות דיכאון בזמן ההיריון מגיעות למצב שהן מתקשות לטפל בעצמן, וזה יכול להשפיע על התפתחות העובר, שהרי בתקופת ההריון מאוד חשוב שאישה תדאג לבריאותה, לתזונתה ומנוחתה על מנת לספק לעובר את כל מה שצריך על מנת להתפתח כראוי. מחקרים הראו שנשים שסובלות מדכאון לא מטופל בזמן ההריון יולדות מוקדם יותר, תינוקם נולד במשקל נמוך יותר והן פחות מניקות בממוצע בהשוואה להריון ללא דיכאון (פער המשקל נסגר לאחר כשנה).

ייתכן וטיפול בשיחה ישפיע לטובה במקרים מסויימים, לרב קלים. אולם לעתים, הצלחת הטיפול בדיכאון מותנית בנטילת תרופות נוגדות דיכאון. נטילת תרופות באשר הן מלווה תמיד בהתלבטות בתקופת הריון, ועל אחת כמה וכמה תרופות נוגדות דיכאון. נשים רבות חוששות לפגוע בהתפתחות העובר שלהן. אולם בשנים האחרונות התפרסמו מחקרים רבים בנושא נטילת תרופות נוגדות דיכאון בזמן ההריון שהוכיחו שלמעט סיכונים קטנים לרב התרופות לא מזיקות לעובר.

מחקרים הוכיחו שנטילת תרופות נוגדות דיכאון בהריון הם:- נטילת תרופות נוגדות דיכאון בזמן ההריון לא פוגעת בהתפתחות העובר – מחקר השוואתי גדול עקב אחר הגובה, המשקל והיקף הראש של תינוקות במשך כשנה לאחר לידתם. התינוקות חולקו לשלוש קבוצות על פי הופעת הדיכאון אצל האם: אמהות שסבלו מדיכאון לא מטופל, אמהות שסבלו מדיכאון ונטלו תרופות בזמן ההריון ואמהות שלא סבלו מדיכאון. לא מצאו כל הבדל בין הקבוצות בגובה, במשקל או בהיקף ראשם של התינוקות.

 • נטילת תרופות נוגדות דיכאון בזמן ההריון לא גורמת לעלייה בתמותה של העובר או התינוק- מחקר ענק שבוצע על כ-900,000 נבדקות הראה שאין הבדל בשיעורי התמותה בנשים שנטלו תרופות נוגדות דיכאון לבין אלו שלא.

   

 • נטילת תרופות נוגדות דיכאון בזמן ההריון לא גורמת להתפתחות מומים מולדים- מספר גדול של מחקרים מקיפים הוכיחו שנטילת תרופות נוגדות דיכאון לא מעלה את השכיחות של מומים מולדים בתינוקות. עם זאת חשוב לציין שנטילת תרופה בשם סרוקסט גרמה לעלייה קטנה מאוד בשכיחות הופעת מומי לב. לכן לרב רופאים יימנעו מלתת את התרופה הספציפית לנשים בהיריון. תרופות אחרות ממשפחת ה-SSRI לא הראו כל הבדל בשכיחות מומים מולדים.

   

 • נטילת תרופות נוגדות דיכאון בזמן ההריון משפיעה חלקית על תגובת התינוק לסביבה- חשיפה למינונים גבוהים של נוגדי דיכאון בזמן ההריון עלולה לגרום לסינדרום קל וחולף בשם Poor Neonatal Adaptation Syndrome (PNAS) בתינוק. הסינדרום גורם לחוסר מנוחה כללי, נדודי שינה, קושי לשלוט בטמפרטורת הגוף, רגזנות כללית וכדומה אצל התינוק, ולרב חולף תוך שבוע ימים. על מנת למנוע את הופעת PNAS ובלתלות במצבה של האם, מקובל להוריד את מינון התרופה באופן הדרגתי כחודש לפני הלידה, עד לרמה של חצי מינון בערך ואף הורדה נוספת ממש לפני הלידה. מעלים את המינון חזרה לאחר הלידה.

   

 • ישנים הבדלים ברמת הבטיחות של התרופות השונות- לא כל תרופה מתאימה לשימוש בזמן ההריון, ומצאו הבדלים ברמת הבטיחות. תרופות ממשפחת ה-SSRI (ציפרלקס, לוסטרל, ציפרמיל, וכו’) לרב בטוחות לשימוש, למעט סרוקסט שפחות מומלצת בגלל הסיבות הנ”ל.

   

 • ניתן להמשיך את הטיפול גם בזמן ההנקה- התרופות המתאימות לתקופת ההנקה עוברות רק באחוזים מזעריים לחלב האם, ותרופות ממשפחת ה-SSRI  מתאימות לכן לתקופת ההנקה.

הסיכונים הכרוכים בטיפול בתרופות דיכאון בזמן ההריון מזעריים לעומת הסיכון שבדיכאון לא מטופל הפוגע ביכולת האישה לטפל בעצמה בזמן הריון. בנוסף, הדיכאון לא ייעלם לאחר הלידה כמו שבא ועלול אף להחמיר. אמא שסובלת מדיכאון לעתים לא יכולה לספק את הטיפול המסור שדורש תינוק בן יומו, מה שעלול להשפיע על התינוק באופן הרבה יותר חמור.

חשוב לציין שכל מקרה לגופו- על כל אישה לבחון את מצבה הייחודי יחד עם הרופא שלה ולהגיע להחלטה מה נכון בשבילה. מה שנכון לאישה אחת לא בהכרח יהיה נכון לאישה אחרת. ניתן גם להתייעץ עם מרכזים טרטולוגיים בבתי החולים. גם צריך לקחת בחשבון שהטיפול התרופתי לא משפיע על הדיכאון באופן מיידי, ודרושים כמה שבועות עד שהמצב משתפר.

יוזם המאמר הוא פרופ’ לאון גרינהאוס מנהל של “מיינד קליניק המרכז לטיפולים מתקדמים” תל אביב.

קראו עוד על טיפול בחרדה

קראו עוד על טיפול במאניה דיפרסיה

צרו קשר


  צרו קשר


   שינוי גודל פונט
   ניגודיות