vhjgfhgfh

 

עמוד הבית > מאמרים בנושא דיכאון > טיפול בגרייה מגנטית לסובלים מדיכאון

טיפול בגרייה מגנטית לסובלים מדיכאון

כותב המאמר: פרופסור לאון גרינהאוס

הגישה הטיפולית של פרופ’ גרינהאוס לטיפול בגרייה מגנטית

1. כבר בתחילת שנות ה2000 החל פרופ’ גרינהאוס להשתמש בטיפול בגרייה מגנטית למצבי דיכאון שלא הגיב מספיק לטיפול התרופתי הראשוני.

2. הניסיון הקליני הרב שפרופ’ גרינהאוס צבר בטיפול בגרייה מגנטית, מאפשר לו לאבחן במהירות את המצבים בהם לטיפול בגרייה מגנטית יש סיכוי מרבי להיטיב את מצבו של המטופל.

3. הרבה מטופלים פוחדים מההשפעות השליליות האפשריות על המוח של הטיפול בגרייה מגנטית. הטיפול בגרייה מגנטית הוא בטוח וכמעט ללא תופעות לוואי.

דיכאון ודרכי טיפול על ידיי הגרייה המגנטית

דיכאון זו מחלה שכיחה באוכלוסיה. ידוע כבר שנים רבות שבין 30-50% של האנשים שסובלים מדיכאון קליני לא יגיבו מספיק לטיפול התרופתי הראשוני, או שיפתחו תופעות לוואי משמעותיות. תופעות לוואי יכולות להגביל מאוד את השימוש בתרופה ולמנוע מהחולה להגיע למינון טיפולי של התרופה. אם כך, מה אפשר לעשות במצבים אלו?

המחלה הדיכאונית העמידה לטיפול גובה מחיר כבד מהסובלים ממנה. חולים אלו מדווחים על תחושות פיזיות ונפשיות מאוד חזקות ולא נעימות, על מצב רוח ירוד, על קושי תפקודי מאוד גדול, על יאוש, ואפילו על מחשבות של חוסר ערך לחיים שלהם. צריך לזכור שבין 15-20% מחולי דיכאון מנסים, ולעתים מצליחים להתאבד. בנוסף לקשיים הפנימיים של החולה נפגעת מאוד היכולת לתקשר עם הסביבה, עם עמיתים לעבודה, ועוד. אין ספק שסוג כזה של דיכאון הינו בעיה רפואית הזקוקה למענה.

כבר שנים רבות שפסיכיאטרים מחפשים את הדרך לטפל טוב יותר ובאופן מוצלח יותר בדיכאון העמיד לטיפול התרופתי הראשוני. שילובים תרופתיים שונים תוארו בספרות כיעילים במצבים אלו. למרות זאת אחוז לא מבוטל של החולים ממשיך לא להגיב לטיפול.

לפני כ-75 שנה פסיכיאטר איטלקי בשם אוגו צ’רלטי (Hugo Cerletti המציא את השיטה המוכרת כטיפול בגרייה חשמלית (טיפול בשוק חשמלי או מכות חשמל) כדרך להתגבר על מצבים פסיכיאטרים עמידים. במהלך השנים טיפול זה התפתח מאוד והוכח כיעיל מאוד לטיפול בחולים עם דיכאון עמיד. הטיפול בחשמל נעשה בהרדמה מלאה ולעתים קרובות אף דורש אישפוז פסיכיאטרי. כמו כן, הוא מלווה לעתים בתופעת לוואי כמו פגיעה בזיכרון.

החל משנת 1986 התפתחה שיטה חדשה לגרייה מוחית והיא הגרייה המגנטית. גלים מגנטים מסוגלים לחדור לתוך הראש ולגרות את תאי העצב. התאים במוח מאורגנים ברשתות תאים השולטות על תפקודים מוחיים שונים. כאשר בתא אחד מופיע פוטנציאל פעולה חשמלי, הוא מועבר במהירות בין כל התאים שברשת שהופעלה. כך גל מגנטי יכול להפעיל רשתות של תאים במוח. מחקרים של השנים האחרונות מצביעים על כך שדיכאון מאופיין על ידי תפקוד לא מאורגן של רשתות תאי עצב. כאשר מופעלים על המוח גלים מגנטיים טיפוליים ניתן לגרום לנורמליזציה של תפקוד רשתות תאי עצב וכך להתגבר על הדיכאון.

פרופ’ לאון גרינהאוס היה בין הראשונים בעולם שהעלה השערה שאפשר להתגבר על דיכאון בעזרת גרייה מוחית מגנטית (בלועזית Transcranial Magnetic Stimulation  ). בסדרה של מחקרים פרופסור גרינהאוס הראה שגרייה מגנטית יכולה להתאים גם לחולים שהופנו לטיפול במכות חשמל.  הוא ממליץ לנסות טיפול בגרייה מגנטית לפני הטיפול במכות חשמל. למרות שהגרייה המגנטית פחות יעילה יחסית למכות חשמל, היא נטולת תופעות לוואי של פגיעה בזיכרון, והיא לא דורשת הרדמה או אשפוז. האדם בא לקליניקה, מקבל את הטיפול בגרייה מגנטית, וחוזר לביתו. הוא לא זקוק לליווי מיוחד וגם לא מוגבל בנהיגה. אלו היתרונות המשמעותיים של הגרייה המגנטית.

יש צורות שונות של גרייה מגנטית למוח.  במאמר זה לא המקום לדון על כך בהרחבה. מספיק לומר  שהיום נחקרים שימושים רבים נוספים של הגרייה המגנטית. בתחום הפסיכיאטרי נחקרים השימושים של הגרייה המגנטית במחלת המאניה דיפרסיה, תגובות של הלם אחרי טראומה נפשית, בסימנים שליליים של סכיזופרניה, בטיפול בהתמכרויות במיוחד בעישון, ועוד. בתחום הנוירולוגי נבדק השימוש במצבים לאחר שבץ מוחי, בכאב כרוני, במחלת הפרקינסון, ואפילו בשיטיון (מחלת אלצהיימר).

ישראל, ופרופ גרינהאוס כחלק מהחוקרים המובילים בתחום, תרמו רבות לידע המצטבר על הטיפול בדיכאון בעזרת גרייה מגנטית. בשנה האחרונה קיבלה חברת בריינסווי, (הממציאה של סליל מיוחד שנקרא הסליל לגרייה מגנטית עמוקה-“הקסדה המגנטית”) אישור ממנהל התרופות האמריקאי והישראלי לשווק את ה “קסדה” לטיפול ב 3 מצבים פסיכיאטרים שונים. טיפול בדיכאון עמיד,לטיפול של השלב הדיכאוני של המחלה המאניה-דפרסיה, וכטיפול לסימנים השליליים של מחלת הסכיזופרניה. פרופ’ גרינהאוס הקים במרפאתו בתל אביב מערך קליני לשימוש ב”קסדה” במצבים שתוארו.

הרבה חולים שואלים את פרופ’ גרינהאוס “לכמה זמן הטיפול בגרייה מגנטית עוזר”? לאחרונה התפרסם מאמר שנותן תשובה לשאלה זו. קבוצה של חוקרים בארה”ב עקבו למשך שנה בכ- 200 חולים שטופלו בגרייה מגנטית. חוקרים אלו השתמשו בסליל מגנטי שאושר בארה”ב בשנת 2008. בין 40-50% מהחולים הגיבו לטיפול הראשוני עם הגרייה המגנטית, ואחוז דומה שמר על יציבות המצב למשך כל תקופת המעקב. יש לציין שהחולים נזקקו גם לליווי של טיפול תרופתי מתאים וחלקם גם קיבל טיפול אחזקתי בגרייה מגנטית. מחקר זה הראה שהתוצאות החיוביות של הטיפול בגרייה מגנטית נשמרות אפילו שנה אחרי הטיפול המוצלח.

האם הטיפול בגרייה מגנטית הוא אידיאלי לדיכאון? מבחינת תופעות לואי הוא טיפול מעולה. פרט לכאב מקומי מאוד קטן, וסיכוי מאוד נמוך (אחד ב 20.000-30.000 מטופלים) להופעת פרכוסים, אין לטיפול תופעות לוואי משמעותיות. בין 40-50% מהחולים יגיבו לטיפול בגרייה מגנטית. אחוז זה גבוה ממה שנצפה בטיפול של דיכאון עמיד רק עם תרופות.

אפשר להתעניין בטיפול של גרייה מגנטית – “הטיפול בקסדה” – לסובלים מדיכאון במיינד קליניק-המרכז לטיפולים מתקדמים-אצל פרופ לאון גרינהאוס.

כותב המאמר:
פרופסור אמריטוס לאון גרינהאוס מהפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית, פרופסור חבר מאוניברסיטת תל אביב ומאוניברסיטת מישיגן שבארה"ב. מייסד "מיינד קליניק", פסיכיאטר מטפל וחוקר מזה 4 עשורים בתחום הניורוביולוגיה של הדיכאון והחרדה. לאורך הקריירה, פרסם מעל 150 מאמרים מדעיים והדריך דורות רבים של מתמחים, אשר השתלבו במערכת הרפואית במדינת ישראל. מייסד התוכנית לטיפול בנזעי חשמל ECT באוניברסיטת מישיגן בארה"ב ונחשב כמומחה מספר 1 בתחום. בארץ פרופסור גרינהאוס מחלוצי הטיפול בגרייה מגנטית TMS וטיפול בקטמין. כיהן בתפקידים ניהוליים, מנהל המערך הפסיכיאטרי של בית חולים תל השומר, מנהל המרכז הירושלמי לבריאות הנפש, בתי חולים כפר שאול ואיתנים ויו"ר האיגוד לפסיכיאטריה ביולוגית.

צרו קשר


    צרו קשר


      צרו קשר עם פרופסור לאון גרינהאוס


        דילוג לתוכן