vhjgfhgfh

 

עמוד הבית > טיפולים בקליניקה > טיפול בגרייה מגנטית

טיפול בגרייה מגנטית

כותב המאמר: פרופסור לאון גרינהאוס

הטיפול בגרייה מגנטית וגרייה מגנטית עמוקה למוח Deep TMS

מהו טיפול בגרייה מגנטית?

הטיפול בגרייה מגנטית מבוסס על מעבר של גלים מגנטים שנוצרים בעזרת מכשיר יעודי אל תוך המוח. הגל המגנטי, בשונה מגל חשמלי, חודר דרך הקרקפת בלי לגרום לכאב משמעותי. הטיפול בגרייה מגנטית לא דורש הרדמה או שהות בבית חולים כפ שהטיפול בחשמל-ECT דורש. בתוך המוח, הגלים מגנטיים מפעילים תאי מוח באזור אליו המכשיר מכוון. ההפעלה המקומית של תאי המוח גורם בהמשך לגלים נוספים שמפעילים אזורים בתוך המוח שמרוחקים יותר, וכך נוצרת הפעלה של תאי מוח בשרשרת. לדוגמא, הגרייה המגנטית המתבצעת מעל האזור הקדמי של המוח, אזור בשם קליפת המוח הקדמי, מפעיל אזור מרוחק ועמוק יותר בשם הקורטקס הסינגולרי.

 

מהם המצבים הקליניים שאושר טיפול בגרייה מגנטית Deep TMS?

הטיפול בגרייה מגנטית אושר בישראל לבוגרים מגיל 18, במצבים של דיכאון מג’ורי או דיכאון של המאניה דיפרסיה שטרם הגיבו לטיפול התרופתי (דיכאון המוגדר כדיכאון עמיד) ולמצבים של תסמונת טורדנית כפייתית (OCD) שלא מגיבה מספיק לטיפול התרופתי. בשני המצבים מומלץ לשלב טיפול תרופתי יחד עם טיפול גרייה מגנטית. אפשר לבצע טיפול בגרייה מגנטית גם במצבים מעורבים של דיכאון או OCD עם מחלות גופניות ונוירולוגיות. הטיפול במצבים אלו נחשב לבטוח ויעיל. חברת בראיסווי קבלה אישור לטיפול ב Deep TMS גם למצבים קליניים של סימנים שליליים של סכיזופרניה, למצבים של תסמונת פוסט טראומטית PTSD, ולהפסקת עישון. שימושים אלו פחות שכיחים. הטיפול אינו מתאים – למטופלים או קרובי משפחה מדרגה ראשונה שסבלו מהופעת פרכוסים או חולי אפילפסיה.

מה הם אחוזי הצלחה של הטיפול בגרייה מגנטית Deep TMS?

ההצלחה של הטיפול בגרייה מגנטית במקרים של דיכאון עמיד לטיפול מגיעה לרמה של 60%. הצלחה זאת מופיעה כאשר הסדרה של 20-30 טיפולים מתקיימת במלואה. שילוב של גרייה מגנטית עם טיפול תרופתי נוגד דיכאון בהתאמה אישית עשוי לשפר את יעילות הטיפול. בסיום סדרת הטיפולים הראשונית יציע פרופסור גרינהאוס טיפול החזקתי עם גרייה מגנטית Deep TMS . טיפול החזקתי בתדירות נמוכה, כפעמים בשבוע עד פעם בחודש, מטרתו להבטיח שהתגובה החיובית לטיפול תהיה ממושכת יותר. מחקרים מראים כ – 60% מהסובלים מדיכאון עמיד לתרופות, הגיבו בירידה לפחות של 50% בסימפטומים של הדיכאון.

במצבים של תסמונת טורדנית כפייתית OCD היעילות של הגרייה המגנטית כ – 40%. לאחר סיום סדרת הטיפולים הראשונית יציע פרופסור גרינהאוס במקרים מתאימים טיפולים החזקתים ויציע לשלב טיפול תרופתי מתאים בנוסף לטיפול בגרייה מגנטית.

כיצד מתבצע הטיפול בגרייה מגנטית?

הטיפול בגרייה מגנטית מתבצע בקליניקה של פרופ’ גרינאהוס בעזרת מכשיר של החברה הישראלית בראינסווי (BAINSWAY). בעולם יש מספר מכשירים נוספים מאושרים לטיפול אך המכשיר של החברה הישראלית הוכח כיעיל בטיפול במצבים הקליניים היתרון של המכשיר של חברת בראינסווי הוא שדרך הקסדה הייעודית נוצר גל מגנטי שחודר עמוק אל תוך המוח. החדירה העמוקה יותר-Deep TMS – גורמת לפיזור עמוק יותר של הגל ועל ידי כך לגרייה יעילה יותר של תאי המוח. בקליניקה של פרופ’ גרינהאוס יש שתי קסדות של חברת בראינוסוי, אחת בשם H1 שמגרה את האזור הקדמי השמאלי של המוח והיא בשימוש למצבי דיכאון, והקסדה H7 שמגרה את מרכז המוח והיא בשימוש במצבים של OCD ולפעמים גם למצבים של דיכאון במיוחד כאשר קיימת חרדה רבה.

אלו השלבים של הטיפול:

 1. בדיקה על יד פרופ’ גרינהאוס. כל מטופל שמעוניין לבצע טיפול בגרייה מגנטית עמוקה Deep TMS חייב לעבור אבחון רפואי ופסיכיאטרי על ידי פרופ’ גרינהאוס. באבחון זה פרופ’ גרינהאוס מתרשם מהמצב הקליני של המטופל, עובר אתו על ההיסטוריה הרפואית שלו ועל הטיפולים השונים שהוא קיבל.
 2. שינוי תרופתי לקראת התחלת הטיפול בגרייה מגנטית למוח-Deep TMS – פרופ’ גרינהאוס ימליץ למטופל על טיפול תרופתי מתאים בזמן הגרייה המגנטית. פרופ’ גרינהאוס יכוון את המטופל איך לשנות את הטיפול במיוחד באשר נוגע לכדורי הרגעה או כדורים שמייצבים את המצב הרוח. תרופות אלו יכולים להקטין את יעילות הטיפול.
 3. סידרה טיפולית של גרייה מגנטית כוללת בין 20-30 טיפולים. הטיפולים מתבצעים מדי יום 5 פעמים בשבוע. במקרים שמגיבים היטב לטיפול יתכן ופרופ’ גרינהאוס ימליץ להמשיך בסדרה החזקתית בתדירות נמוכה יותר. סידרה החזקיתית זאת יכולה להימשך גם מספר חודשים.
 4. הטיפול עצמו נמשך כ 25-30 ויש בו מספר שלבים: 
 • תשאול לפני קבלת מטופלים לטיפול ובזמן הטיפול עצמו. תשאול על מגעים, על סימפטומים קליניים, על בדיקת קורונה (PCR) ועל חיסונים לקורונה.
 • לפני כל טיפול מתבצע חיטוי הקסדה ומקום הישיבה של המטופל
 • מפעיל ציוד הגרייה המגנטית משתמש בציוד מגן: כפפות, מסכה, מגן פלסטי וחלוק.

COVID – 19 הטיפול בגרייה המגנטית בזמן קורונה

השמירה על בטיחות ובריאות המטופלים, היא מעל לכל. הכניסה למרפאה בהתאם להנחיות משרד הבריאות ו”תו סגול” מרפאתי. אנו נוקטים בכל הצעדים הנדרשים למיגון הצוות המטפל והמטופלים על מנת לוודא שביקורכם במרפאה יהיה בטוח ומוגן.

תשאול לפני קבלת מטופלים לטיפול ובזמן הטיפול עצמו. תשאול על מגעים, על סימפטומים קליניים, על בדיקת קורונה (PCR) ועל חיסונים לקורונה. לפני כל טיפול מתבצע חיטוי הקסדה ומקום הישיבה של המטופל מפעיל ציוד הגרייה המגנטית משתמש בציוד מגן: כפפות, מסכה, מגן פלסטי וחלוק.

מהם תופעות הלוואי האפשריות של הטיפול בגרייה מגנטית?

לטיפול בגרייה מגנטית פרופיל בטיחותי מצוין. לרוב המטופלים לא מדווחים על תופעות הלוואי. אפשר להרגיש כאב ראש קל בזמן הטיפול ובאזור הגרייה המגנטית. לפעמים כאב הראש יכול להימשך מספר שעות. אפשר ליטול כדורים רגילים נגד כאב רא לפני הטיפול. תופעת הלוואי המשמעותית והנדירה ביותר, שאפשר לחוש בעקבות הטיפול הינה הופעת פרכוס. מאחר והגרייה המגנטית גורמת לפעילות חשמלית של תאי המוח אצל אדם מסוים בעל רגישות גבוה יכול להופיע פרכוס. פרכוס הינו תגובה חשמלית מקומית או מפושטת של תאי המוח ויכול להתלוות גם באובדן הכרה. הופעת פרכוס הינה תופעת לוואי מאוד לא רצויה וכאשר מטפלים במסגרת העצמה האישית הנכונה שכיחות הפרכוס הינה כ 1 ל 50000 טיפולים. הפרכוס הינו אירוע בודד ולא מתפתח למחלה נוירולוגית. כמובן שבמידה ומופיע פרכוס בזמן הטיפול הסדרה של גרייה מגנטית מתבטלת.

לקריאה נוספת בנושא – מאמרים של פרופסור גרינהאוס מתוך ויקרפואה ומדיקל מדיה

לחצו כאן לקבלת מידע על: טיפול בחרדה חברתית | טיפול בדיכאון קליני 

כותב המאמר:
פרופסור אמריטוס לאון גרינהאוס מהפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית, פרופסור חבר מאוניברסיטת תל אביב ומאוניברסיטת מישיגן שבארה"ב. מייסד "מיינד קליניק", פסיכיאטר מטפל וחוקר מזה 4 עשורים בתחום הניורוביולוגיה של הדיכאון והחרדה. לאורך הקריירה, פרסם מעל 150 מאמרים מדעיים והדריך דורות רבים של מתמחים, אשר השתלבו במערכת הרפואית במדינת ישראל. מייסד התוכנית לטיפול בנזעי חשמל ECT באוניברסיטת מישיגן בארה"ב ונחשב כמומחה מספר 1 בתחום. בארץ פרופסור גרינהאוס מחלוצי הטיפול בגרייה מגנטית TMS וטיפול בקטמין. כיהן בתפקידים ניהוליים, מנהל המערך הפסיכיאטרי של בית חולים תל השומר, מנהל המרכז הירושלמי לבריאות הנפש, בתי חולים כפר שאול ואיתנים ויו"ר האיגוד לפסיכיאטריה ביולוגית.

צרו קשר


  צרו קשר


   צרו קשר עם פרופסור לאון גרינהאוס


    דילוג לתוכן