התקשרו עכשיו:  03-7778191

פרופ לאון גרינהאוס - דיכאון קליני

לדיכאון לא קיימת סיבה אחת. לאון גרינהאוס טוען כי אדם יכול לפתח דיכאון קליני בשל גורמים רבים ושונים. עבור חלק מהאנשים, אירוע חיים מלחיץ כגון שכול, גירושין, מחלה, פיטורין, לחצים בעבודה או דאגות בנוגע לכסף, עלולים להיות הגורם.

לעיתים קרובות, גורמים שונים המשולבים יחד, מעוררים דיכאון קליני. לדוגמא, אדם יכול להרגיש מדוכא בעקבות מחלה, ולאחר מכן הוא חווה אירוע טראומטי, כגון שכול, אשר גורם לו לדיכאון עמוק יותר.

לאון גרינהאוס נתקל לעיתים קרובות במטופלים אשר דיברו על "הידרדרות" של אירועים שהובילו לדיכאון. לדוגמא, כאשר מערכת היחסים עם בן הזוג מתפרקת, אדם עשוי להרגיש מדוכא, ולכן הוא חדל להיפגש עם חברים ובני משפחה ועלול להתחיל לשתות יותר. כל זה עלול לגרום לו לחוש אפילו גרוע יותר והדיכאון מתגבר. גם מספר מחקרים מראים כי אדם נוטה יותר לסבול מדיכאון קליני בעת ההתבגרות, וכי התופעה נפוצה יותר בנסיבות חברתיות וכלליות קשות.


אירועים מלחיצים: לדברי לאון גרינהאוס, רוב האנשים זקוקים לזמן על מנת להשלים עם אירועים מלחיצים, כגון שכול או התמוטטות מערכת יחסים. כאשר האירועים המלחיצים האלו מתרחשים, האדם נמצא בסיכון גבוה יותר לפתח דיכאון קליני ולחדול פגישות עם חברים ובני משפחה, תוך שהוא מנסה להתמודד עם בעיותיו בעצמו.

מחלות: יתכן שאדם יהיה בסיכון גבוה יותר לדיכאון קליני אם הא סובל ממחלה ארוכת שנים או מסכנת חיים, כגון מחלת לב כללית או סרטן.

פגיעות ראש מהוות אף הן סיבה נפוצה לדיכאון. והן עלולות לגרום לשינויים במצב הרוח ולבעיות רגשיות.
פרופ' לאון גרינהאוס טיפל במטופלים אשר סבלו מבלוטת התריס עקב בעיות עם המערכת החיסונית שלהם במקרים נדירים יותר, פגיעת ראש קלה עלולה לגרום נזק לבלוטת יותרת המוח, בלוטה בגודל זעיר המצויה בבסיס המוח ומייצרת בלוטת תריס, הורמונים. התופעה עלולה לגרום למספר תסמינים כגון עייפות קיצונית ואובדן העניין במין, אשר עלול להוביל לדיכאון קליני.

אישיות: לדברי לאון גרינהאוס, אדם עלול להיות פגיע יותר לדיכאון קליני אם הוא סובל מתכונות אישיות מסוימות, כגון הערכה עצמית נמוכה, או שהוא סובל מביקורת עצמית מוגזמת. התופעה עלולה לעבור בגנים מההורים, או בשל מאפייני אישיות או חוויות חיים מוקדמות.

קרא עוד: טיפול בדיכאון
קרא עוד: טיפול בתרופות פסיכיאטריות
קרא עוד: טיפול בחרדה