התקשרו עכשיו:  03-7778191

דיכאן בקרב נשים – השפעת מגדר

מאמר זה מתבסס על פרסום של המכון הלאומי לבריאות הנפש בארצות הברית, National Institute of Mental Health (NIMH), לרגל יום האישה הבינלאומי. המכון הלאומי המליץ לאנשי מקצוע להפיץ מאמר זה לקהל הרחב עם ההתאמות הנדרשות למדינות השונות. פרופ' גרינהאוס הוסיף למאמר דברים רלוונטיים לציבור הנשים בישראל.

תחושות כמו עצב, דכדוך, מועקה הם חלק ממגוון הרגשות שכולנו חווים. אלו, מצבי רוח שנוצרים בתגובה לאירועים שונים בחיים והם בדרך כלל זמניים. מתי הופך עצב מ"מצב רוח" למצב קליני? כאשר העוצמה של התחושות, החומרה שלהן, משך הזמן והופעת תסמינים נוספים, ייתכן שמדובר בדיכאון. דיכאון הפרעה של מצב הרוח שיכולה להיות מלווה סימפטומים קליניים משמעותיים מאוד. סימפטומים אלו יכולים להשפיע על איך האישה מרגישה, חושבת, ועל תפקודים כלליים כמו שינה, אכילה, ותעסוקה. הדיכאון כמצב קליני שכיח יותר אצל נשים, קרוב לוודאי עקב סיבות ביולוגיות הורמונליות וחברתיות, שהן ייחודיות לנשים.

במאמר זה אתייחס ל – 5 נקודות עיקריות שמאפיין דיכאון בקרב נשים על מנת לעורר את הצורך בהגברת המודעות לבעיה, ודרכי טיפול.

 

  1. דיכאון הוא מחלה אמיתית.

 

דיכאון הינו מצב קליני שכיח והוא יכול לגרום לסבל רב. הסימפטומים של דיכאון יכולים להשפיע על היכולת לעבוד, לישון, ללמוד, וליהנות מהחיים. למרות שחוקרים טרם הבינו את הסיבות לדיכאון, מחקרים עדכניים מראים שדיכאון הינו משני לשילוב של גורמים גנטיים, ביולוגיים, סביבתיים, ופסיכולוגים. למרות שהדיכאון יכול לעבור מעצמו, רוב האנשים נזקקים לטיפול מקצועי כדי להתגבר על הדיכאון.

 

אי אפשר "לצאת מזה לבד"

 

לרוב הסביבה חושבת שהאישה הסובלת מדיכאון זה יעבור לה פתאום. מיתוסים כמו "פשוט תצאי מזה", "תחשבי חיובי וזה יעבור לך", "אם תתאמצי חזק יותר לא תרגישי בדיכאון". אבל הדיכאון הוא לא סימן לחולשת אופי או שאשה לא מתאמצת מספיק. מדובר בכאב נפשי, ששואב ממך את כל האנרגיה. והמציאות היא שרוב הנשים שסובלות מדיכאון נזקקות לטיפול מקצועי כדי להתגבר על הדיכאון.

 

משימה חשובה עבור חברים ובני משפחה, היא נתינת תמיכה נפשית וגילוי הבנה למצב. חמלה, סבלנות ועידוד של הסביבה חשובים מאוד. משפחה וחברים יכולים לעודד לפנות למסגרת טיפולית. התמיכה הסביבתית יכולה להקל את רמת הסבל. תמיד צריך להזכיר שדיכאון הינו מצב חולף ושטיפול מוצלח מאוד עוזר.  

 

רוב הנשים שסובלות מדיכאון קליני נזקקות לטיפול כדי להשתפר ולחזור להרגיש טוב

 

המהלך הראשון שאישה שחושבת שהיא סובלת מדיכאון הוא קביעת תור לבדיקה אצל מטפל. המטפל הראשוני יכול להיות רופא השפחה או עובד בריאות נפש (פסיכיאטרי, עובד סוציאלי פסיכיאטרי או פסיכולוג) שמתמחה באבחון מצבי דיכאון. הרופא יוודא שהאישה לא נוטלת תרופות שעלולות להשפיע על מצב הרוח או שהיא סובלת ממצב רפואי (כמו תת פעילות של בלוטת התריס או מצב רפואי אחר) שיכול להוביל לשינויים במצב הרוח. בירור רפואי ובדיקות מעבדה יעזרו באבחון הנכון של המצב. המטפל ידון על האופציות הטיפוליות ואיך להתקדם לכיוון ההבראה. אם יש צורך בטיפול תרופתי, יש כיום, מספר רב של תרופות יעילות בטיפול בדיכאון.  

 

  1.  דיכאון מכאיב - הקשר בין גוף לנפש

נשים שסובלות מדיכאון יכולות לסבול מכאב "אמיתי" בגוף. כאבים ממוקדים או מפושטים שלא נמצאה להם אבחנה רפואית. תלונות סומטיות שאין להם אבחנה ברורה מכוונים רופא לשקול נוכחות של דיכאון. סימפטומים אלו יכולים להיות:

תחושות קבועות של עצב, חרדה, או תחושת ריקנות

תחושות של פסימיות או של חוסר תקווה

אי שקט נפשי

תחושות אשמה, חוסר ערך, חוסר אונים

חוסר אנרגיה או עייפות יתר

הפרעות שינה, התעוררות מוקדמת, או שינת יתר

חוסר הנאה או חוסר עניין בפעילויות

ירידה בחשק המיני או חוסר הנאה מקיום יחסים אינטימיים

כבדות והעטה בתנועתיות או דיבור מונוטוני

קושי לשבת במקום אחד או צורך לנוע ללא מטרה

ירידה בריכוז, הפרעות בזיכרון או קושי בקבלת החלטות

שינויים בתיאבון או במשקל

מחשבות על מוות או רצון להתאבד, או מעשים אובדניים של ממש

כאבים מפושטים בגוף, כאבי ראש, התכווצויות, או הפרעות במערכת בעיכול, שהם ללא סיבה למחלה גופנית פעילה

במידה וסימפטומים אלו מתלווים למצב רוח ירוד על האישה לדווח עליהם לרופא או לגורם מטפל. על האישה להיות כנה עם המטפל ולתאר את הסימפטומים באופן מלא. המטפל צריך לקבל תמונה מלאה של המצב הקליני. מאוד חשוב לדווח על נוכחות של מחשבות מאוד פסימיות או של רצון להתאבד במידה והן קיימות.

הרופא או המטפל יבררו עם האישה ממתי סימפטומים אלו קיימים, באיזה שעות של היום הם מופיעים, ועד כמה הם עוצמתיים וממושכים. לבוא לרופא או למטפל עם רשימה כתובה של המחושים יכול לסייע בתהליך האבחון. במצבים מורכבים יותר מלווה יכול לסייע להשלים את התמונה הקלינית.

 

 

  1. מצבי דיכאון ייחודיים לנשים.

 שינויים הורמונליים משמעותיים מאפיינים את הפיזיולוגיה הנשית. המחזור החודשי, ההיריון, התקופה שלאחר הלידה, והבלות, הם מלווים בשינויים הורמונליים בגוף האישה. לשינויים הפיזיולוגים מתלווים שינויים פסיכולוגים מהותיים. רוב הנשים מסתגלות לשינויים אלו ללא הופעת סימפטומים קליניים של דיכאון. אבל באחוז לא מבוטל, שינויים מהותיים במצב הרוח ואף דיכאון קליני מתלווים לשינויים הפיזיולוגיים. צורות מסוימים של דיכאון יכולות להופיע בשלבים השונים של מעגל החיים אצל נשים.

הפרעה דיספורית קדם וסתית-Premenstrual Dysphoric Disorder (PMDD).

התסמונת הקדם וסתית-PMS מתייחסת לשינויים במצב הרוח ואי שקט נפשי שמופיע בשבועות שלפני הופעת המחזור החודשי. מדובר בתסמונת שכיחה אבל היא בדרך כלל לא מלווה בסימפטומים משמעותיים והאישה עוברת את התקופה ללא צורך בטיפול מיוחד-יתכן פרט לתרופות נגד כאבים. התסמונת מופיעה בדרגות שונות ועלולה להיות מורכבת וקשה עם הופעה של סימפטומים שחלקם גופניים וחלקם נפשיים: אי שקט, כעסנות, מצב רוח דיכאוני, מחשבות אובדניות, שינויים בתיאבון, תחושת מלאות בבטן, רגישות בשדיים, וכאבים בפרקים או בשרירים. לרוב רופאים לא ממליצים על טיפול תרופתי קבוע אבל במצבים שמאובחנת הפרעה דיספורית קדם וסתית הרופא ישקול מתן תרופות נודדות דיכאון.

דיכאון שמופיע בסמוך ללידה-Perinatal Depression

ההיריון תקופה לא קלה לנשים. נשים הרות מתמודדות עם בחילות בשעות הבוקר, עלייה במשקל, שינויים בתפיסה העצית והמראה הגופני. כמו כן, קיימת נטייה גדולה יותר לתנודתיות במצב הרוח ורגישות יתר. הלידה עצמה חוויה רגשית ופיזית אינטנסיבית מאוד, והטיפול בתינוק דורש כוחות פזיים ונפשיים לא מבוטלים. אחרי הלידה, נשים רבות מדווחות על שינויים במצב הרוח. שינויים אלו נמשכים מספר שבועות בלבד וזכו לשם"baby blues". שינויים אלו חולפים במהרה והאישה מסתגלת לאימהות החדשה.

אפשר לחלק את מצבי הדיכאון שמופיעים בזמן היריון לשלב של ההיריון עצמו או לאחר הלידה. בגלל זה ביחד הם נקראים "דיכאון מסביב הלידה". דיכאון מסביב ללידה הינה הפרעה עמוקה יותר במצב הרוח שיכולה להופיע, כפי שנאמר קודם, בזמן ההיריון או לאחר הלידה. מומלץ לנשים שסבלו בעבר מתסמינים פסיכיאטרים או שנוטלים טיפול תרופתי להתייעץ עם הפסיכיאטר כדי לבדוק האם יש צורך בהתאמות בטיפול. יש לציין שנשים עם עבר של אבחון פסיכיאטרי נמצאים בקבוצת סיכון לכן חשוב להימצא במעקב מסודר. 

דיכאון שלאחר הלידה משמעותי יותר מאשר השינויים הקלים שתיארנו קודם. הדיכאון מסביב הלידה כולל את הדיכאון שיכול להופיע בחודשים האחרונים של ההיריון (דיכאן תרום לידה) ודיכאון שמתחיל אחרי הלידה (דיכאון שלאחר הלידה). נשים הסובלות מדיכאון בסמוך ללידה מדווחות על עצב קיצוני, חרדה, ועייפות, עד כדי קושי למלא אחר הפעילויות היום יומיות, על הזנחה בטיפול העצמי, קשיים עם האימהות החדשה. התינוק שרק נולד, ועל קושי להיות מעורבת בטיפול של בני הבית האחרים.

מאוד חשוב שאישה שחשה סימפטומים נפשיים משמעותיים בזמן ההיריון או אחרי הלידה שתפנה לגורם מטפל שיעריך את המצב הקליני ויתווה את הטיפול הנכון. כמובן שמלווים של האישה שבהיריון או שרק ילדה יכולים לסייע בהבאת האישה להערכה ולטיפול. לעיתים קרובות הטיפול לא חייב להיות רק תרופתי. השילוב של טיפול רגשי וטיפול תרופתי מאוד מתאים לתקופה זאת. 

 

  1. אפשר לטפל בדיכאון.

דיכאון אינו גזירה משמים. הוא יכול להיות לתקופה זמנית. הטיפול בדיכאון משולב וכלל תרופות וטיפול פסיכולוגי. התרופות מקלות על הכאב ומאפשרות לאישה להתמודד ולהחזיר את שיפור איכות החיים.

התגובה לטיפול התרופתי היא אינדיבידואלית. לפעמים יש צורך לנסות יותר מטיפול אחד עד שמוצאים את הטיפול היעיל. המחקר על טיפולים חדשים בדיכאון מתקדם מאוד ותרופות חדשות נכנסות לשוק המסחרי לעיתים קרובות.

 

 

  1. מה חשוב לדעת כשפונים למטפל.

מטופלים ומטפלים עובדים ביחד כדי להשיג תוצאות טיפוליות הכי טובות שאפשר. חשוב לקחת בחשבון את הנקודות הבאות:

  1. כימייה בין המטפל למטופל .שהמטפל יהיה אמפתי ועם קשר טוב למטופל.
  2. לשאול על המומחיות של המטפל, על ניסיונו והכשרתו ומה המיומנויות של המטפל. האם זה עונה על הצורך או הקושי איתו האישה מתמודדת.
  3. מהן שיטות הטיפול של המטפל. באיזה טיפול מדובר, מה היעילות שלו, מה תופעות הלוואי הצפויות עם בכלל, לכמה זמן צריך טיפול, ועוד.
  4. איך מתבצע המעקב הקליני ומה לעשות אם מתעוררים קשיים בטיפול

לסובלות מדיכאון המסר האופטימי שבעזרת טיפול יעיל אפשר לשפר את איכות החיים. בשנים האחרונות חלה התקדמות דרמטית באפשרויות הטיפול וחשוב להיות ערניים אם מופיעים תסמינים של דיכאון לפנות לקבלת עזרה.