vhjgfhgfh

 

זולפידם (ZOLPIDEM)

כותב המאמר: פרופסור לאון גרינהאוס

איזה תרופות מכילות זולפידם?

שלש תרופות המשווקות בישראל מכילות את החומר בשם זולפידם ואלו הן:

 • זודורם(ZODORM) שמגיע בכדורים של 10 מג
 • סטילנוקס(STILNOX) שמגיע בכדורים של 10 מג
 • אמביאן-AMBIEN-CR שמגיע בכדורים של שחרור מושהה של 6.25 מג ו 12.5 מג

במאמר זה אתייחס לנקודות החשובות בטיפול בבונדורמין. המאמר מיועד לתת הדרכה כללית על התרופה. הוא אינו תחליף לדיון מעמיק עם הפסיכיאטר המטפל או לקריאת עלון למטופל שמצורף לתרופה.

לאיזה מטרה משתמשים בתרופות המכילות זולפידם ואיך משתמשים בהם?

השימוש הקליני היחידי של תרופות אלו הוא כטיפול להפרעות שינה במיוחד אלו שמופיעות כהפרעה בהירדמות או כפי שנקרא בשפה הרפואית, אינסומניה התחלתית. זודורם, סטילנוקס ואמביאן נספגים באופן מהיר דרך מערכת העיכול והן פעילות למשך 3-6 שעות ולכן מסייעות ליציבות השינה. אמביאן-CR מגיע ככדור לשחרור מושהה והוא בנוי כחלק המשתחרר מהר ועוזר להירדמות וחלק המשתחרר באופן איטי יותר ותורם ליציבות השינה.

לאנשים הסובלים מפגיעה בתפקוד הכבד, או אי ספיקה נשימתית או מפגיעה בתפקוד הכלייתי וכן אנשים בגיל הגריאטרי, מומלץ להיצמד למינונים הנמוכים של התרופות.

מהן תופעות הלוואי האפשריות של התרופות המכילות זולפידם?

תופעות הלוואי של זודורם, סטילנוקס ואמביאן זהות וקשורות להשפעת יתר על המערכת שאחראית על שינה וערות. אלו הן התופעות השכיחות יותר:

 • עייפות ורצון לישון הנמשכים לאורך היום. במקרים קיצוניים תופעות אלו יכולות להגיע לקושי קוגניטיבי, הפרעות בזיכרון, בלבול והתמצאות לקויה.
 • בנוסף להשפעות הקוגניטיביות, זודורם, סטילנוקס ואמביאן- יכולים לגרום לקשיי קואורדינציה, האטה מוטוריות ולנפילות
 • תופעות הלוואי שכיחות יותר בגיל הגריאטרי
 • השפעה על יכולת הנהיגה. זודורם, סטילנוקס ואמביאן-CR יכולים להשפיע על היכולת לנהוג או על השימוש בציוד מכני כבד. אם תופעה זאת מורגשת יש להודיע לפסיכיאטר המטפל במידי
 • הקאות, שלשולים ותגובות אלרגיות
 • שימוש במינונים מוגזמים של תרופות אלו יכול לגרום לשינויים אישיותיים, להתנהגויות ביזריות, לכעסנות מוגזמת ואף למחשבות אובדניות
 • לזודורם, סטילנוקס ואמביאן-CR תופעת לווי לא שכיחה בשם “שינויים מורכבים של השינה (complex sleep behaviors)”. תופעה זאת מופיעה בפחות מ 1% של המשתמשים בתרופות אלו. התופעה מאופיינת בפעולות אוטומטיות ללא מודעות של האדם, פעולות כמו הליכה מתוך שינה, פעולות בתוך הבית (הכולל ירידה במדרגות), נהיגה מתוך שינה, יציאה מהבית ללא הערכה של תנאי מזג האוויר ובלבוש שאינו הולם את העונה. מקרים אלו שכיחים יותר באנשים מבוגרים ובאלו הנוטלים מינונים מעל המומלץ.

מהן האינטראקציות של זודורם, סטילנוקס ואמביאן-CR עם תרופות אחרות ?

האינטראקציה החשובה היא עם תרופות שינה או הרגעה אחרות. כמו כן עם אלכוהול. השימוש המשולב בין חומרים אלו מגדיל את הסיכוי להופעת עייפות יתר וישנוניות במשך היום. אינטראקציה נוספת היא עם תרופות המשפיעות על המוח כמו תרופות נוירולוגיות ופסיכיאטריות אחרות.

האם זודורם, סטילנוקס ואמביאן-CR יכולים לגרום להתרגלות והתמכרות?

סוגיות חשובות בטיפול בתרופות אלו הן ההתרגלות או ההתמכרות לתרופה. התרגלות מופיעה כאשר משתמשים בתרופה תקופות ארוכות. אחרי שימוש בתרופות תקופה ממושכת האדם התרגל לתרופה ועם הוא לא נוטל אותה הוא מתקשה להירדם. כדי להתגבר על ההתרגלות יש לבצע ירידה הדרגתית של מינון התרופה. לדוגמא, אם אדם נוטל זודורם במינון של 20 מג ליום עליו לבצע ירידה הדרגתית של רבע כדור פעם בשבוע עד הפסקת התרופה.

התמכרות פחות שכיחה הינה עם תרופות מקבוצה זאת. היא מופיעה כאשר המטופל נוטל כמויות גדולות של התרופה (לפעמים גם מספר תרופות שינה ביחד) והוא מגיע למינונים גבוהים במיוחד. לדוגמא, מטופלת שנטלה 18 כדורי שינה בו זמנית מדי לילה. שימוש היתר יכול להוביל לתופעות פסיכיאטריות מורכבות. הטיפול בהתמכרות לכדורי שינה חייב להיעשות על ידי פסיכיאטר מנוסה בתחום.

מהן התופעות הקליניות הקשורות להפסקה פתאומית של זודורם, סטילנוקס ואמביאן-CR?

כמו עם כל תרופת שינה אחרת לא מומלץ לבצע הפסקה פתאומית של תרופות אלו. הפסקה פתאומית אחרי שימוש של מספר שבועות יכולה לגרום להופעת כמו:

 • קשיי הירדמות וחזרה של הפרעות השינה. קושי זה יכול להימשך ממספר ימים עד מספר שבועות
 • שינויים במצב הרוח לכיוון מצב רוח ירוד, כעסנות ועצבנות
 • תופעות של טשטוש, שינויים בתחושות הפיזיות, בלבול ועד פרכוסים

שימוש בזודורם, סטילנוקס ואמביאן-CR בגיל השלישי

 • מומלץ ליטול מינונים נמוכים של התרופות (זודורם וסטילנוקס חצי כדור ושל אמביאן-CR מינון של 6.25מג)
 • יש לבדוק השפעת יתר של התרופה (שיכולה לגרום לנפילות ופציעות)
 • יש להיזהר משימוש משולב של תרופות שינה
 • בגיל השלישי תופעות מורכבות של השינה שכיחות יותר

האם מותר להשתמש בזודורם, סטילנוקס ואמביאן-CR בזמן היריון או הנקה?

תרופות אלו לא גורמות לעלייה בשכיחות של מומי לידה לכן השימוש בתרופה מותר בהיריון. יש להתייעץ עם רופא מומחה לפני כל שימוש בתרופה.

תרופות אלו מופרשות לחלב בריכוז יחסית נמוך, לכן הן נחשבות למותרות בזמן הנקה. יש להיות ערניים לאפשרות שהתרופה תוביל להשפעה מרדימה על התינוק.

בכל מקרה של שימוש בתרופות בהיריון מומלץ להתייעץ עם פסיכיאטר מומחה בתחום ועם מכון לייעוץ תרופתי בזמן היריון והנקה.

שימוש בזודורם, סטילנוקס ואמביאן-CR בקליניקה של פרופ’ גרינהאוס

פרופ’ גרינהאוס ממליץ על טיפול בזודורם, סטילנוקס ואמביאן-CR במטופלים הסובלים מהפרעות שינה. לרוב המטופלים מגיבים טוב לתרופה והשכיחות של תופעות לוואי, כולל “שינויים מורכבים בשינה” הינה נמוכה.

פרופ’ גרינהאוס מזהיר מפני התרגלות לתרופות שינה וממליץ ליטול אותם לזמנים קצובים. לעיתים קרובות עוצמת הפרעת השינה ואי השקט המתלווים להפרעות פסיכיאטריות דורשים שימוש בתרופות שינה לתקופות ארוכות יותר. מדי מספר שבועות פרופ’ גרינהאוס מתייחס לצורך בהמשך נטילת תרופת השינה. פרופ’ גרינהאוס מעודד מטופלים לדווח דרך דואר אלקטרוני או דרך הטלפון על תופעות לוואי במידה והן מופיעות.

סיכום

זודורם, סטילנוקס ואמביאן-CR משווקים שנים רבות ונמצאים בשימוש נרחב באוכלוסייה. אלו תרופות יעילות ומטופלים נהנים מהשפעה חיובית על השינה עם מיעט תופעות לוואי. השכיחות של הפרעות מורכבות על השינה ושל התמכרות הן נמוכות אך המטופלים חייבים להיות מודעים לאפשרויות האלו.

כותב המאמר:
פרופסור אמריטוס לאון גרינהאוס מהפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית, פרופסור חבר מאוניברסיטת תל אביב ומאוניברסיטת מישיגן שבארה"ב. מייסד "מיינד קליניק", פסיכיאטר מטפל וחוקר מזה 4 עשורים בתחום הניורוביולוגיה של הדיכאון והחרדה. לאורך הקריירה, פרסם מעל 150 מאמרים מדעיים והדריך דורות רבים של מתמחים, אשר השתלבו במערכת הרפואית במדינת ישראל. מייסד התוכנית לטיפול בנזעי חשמל ECT באוניברסיטת מישיגן בארה"ב ונחשב כמומחה מספר 1 בתחום. בארץ פרופסור גרינהאוס מחלוצי הטיפול בגרייה מגנטית TMS וטיפול בקטמין. כיהן בתפקידים ניהוליים, מנהל המערך הפסיכיאטרי של בית חולים תל השומר, מנהל המרכז הירושלמי לבריאות הנפש, בתי חולים כפר שאול ואיתנים ויו"ר האיגוד לפסיכיאטריה ביולוגית.

צרו קשר


  צרו קשר


   צרו קשר עם פרופסור לאון גרינהאוס


    דילוג לתוכן