עמוד הבית > טיפולים > טיפול במאניה דיפרסיה

טיפול במאניה דיפרסיה

כותב המאמר: פרופסור לאון גרינהאוס

מאניה דיפרסיה – הגישה הטיפולית של פרופ’ גרינהאוס

 • הפגישה הראשונה עם האדם שסובל ממאניה דיפרסיה מאוד חשובה לקשר הטיפולי שצריך להתפתח בין המטופל והפסיכיאטר המטפל. הניסיון הרב של פרופ’ גרינהאוס בטיפול של מניה דפרסיה מאפשר לו לבצע אבחנה כוללת של הרבדים השונים של המחלה והשפעותיה על המטופל כבר במפגש הראשוני הזה.

 • הסובל ממאניה דיפרסיה מדווח על שינויים בולטים במצב רוחו והתנהגותו. שינויים אלו כוללים מצבים של דיכאון או של מצב רוח מרומם או תוקפני, ותקופות מעורבות בהם מופיעים במקביל סימפטומים של דיכאון ושל מאניה. הראיה המקצועית הרחבה של פרופ’ גרינהאוס מאפשרת לו להתאים ולהציע גישות טיפוליות מתאימות לכל שלב של המחלה.

 • המטופלים מתקשים לקבל את העובדה שעליהם להמשיך בטיפולים תרופתיים בדרך כלל לתקופות ארוכות. גישתו הטיפולית הישירה והתומכת של פרופ’ גרינהאוס מאפשרת למטופל את הליווי המתמשך והמתאים. 

 • מניה דפרסיה יכולה לגרום להפרה של האיזון ביחסים הזוגיים והמשפחתיים. הצוות של מיינד קליניק ערוך גם לטיפולים משפחתיים וזוגיים, כמו כן לפסיכותרפיה אישית.


 

בכתבה מובאים מושגי יסוד על האבחון של מחלת המאניה דיפרסיה

בכתבות נלוות באתר אפשר להרחיב ולהעמיק את הידע על מחלה מורכבת זאת

מניה דפרסיה מאופיינת בגלים חוזרים של דיכאון (מצב רוח ירוד, חוסר פעילות וירידה תפקודית, הפרעות שינה, מחשבות רעות) וגלים של מאניה-היפומאניה (בהם מצב רוח מרומם או תוקפני, ביטחון עצמי מופרז, נטייה לבזבוזים, דחף מיני מוגבר, צורך מופחת בשינה ועוד) האבחון והטיפול במאניה דיפרסיה דורשים מומחיות מצד הרופא, הבנת המחלה והתמדה בטיפול מצד המטופל

מניה דפרסיה היא מחלה מפתיעה, אומר פרופסור גרינהאוס. יתכן שבשבוע אחד המטופל ימצא במצב מרומם ביותר וכעבור זמן מה מצבו יתהפך והוא יכנס לדיכאון משמעותי. כפי שהשינויים הללו יכולים לבלבל את המטופל ואת משפחתו, הם גם יכולים לגרום לאי וודאות אצל הרופא. “ניסיון רב השנים שלי בטיפול במאניה דיפרסיה מאפשר לי לאבחן בדיקנות ובמהירות האם המצב הנתון הוא דיכאון רגיל או דיכאון של מניה דפרסיה”, אומר פרופסור גרינהאוס. באבחון וטיפול במאניה דיפרסיה אני לוקח בחשבון את מצבו של המטופל, איך המחלה משפיעה על החלטותיו, איך המשפחה מתמודדת עם המצב הנוצר ואיך מונעים מצבים דומים בעתיד. מאניה דיפרסיה הינה מחלה שנוטה לחזור לכן הטיפול המונע חשוב ביותר.

 

דברים בסיסיים שצריך לדעת על מניה דפרסיה

 1. המצבים המאניים יכולים להיות קיצוניים כמו אפיזודה מאנית, או מתונים יותר כמו אפיזודה היפומאנית. טיפול במאניה דיפרסיה 
 2. מאניה דיפרסיה יכולה להימשך החל משבוע ועד למספר שבועות, לעיתים רחוקות אף מספר חודשים.
 3. במצב המאני החולה חש מצב רוח מרומם מאוד שבקלות יכול להיהפך גם למצב תוקפני מאוד. 
 4. המטופל המאני כמעט ולא ישן ונמצא בפעילות נמרצת מהשעות המוקדמת של היום. הפעילות הנמרצת מלווה בלחץ בדיבור ועם מעבר מהיר בין רעיונות שונים.
 5. המטופל מרגיש כל יכול והוא עלול לעשות החלטות כספיות גורליות, החלטות כבדת משקל ביחסים הבין אישיים והמיניים, מבלי לקחת בחשבון את התוצאות השליליות האפשריות מהחלטות אלה.
 6.  הדיכאון של המחלה המאני דפרסיבית יכול להופיע בסמוך לגל מאני או להקדים את הגל המאני במספר חודשים.
 7.  הדיכאון של המאניה דיפרסיה יכול להימשך חודשים.
 8.  במצב של דיכאון, המטופל יכול לסבול מיאוש משמעותי וממחשבות אובדניות. אובדנות יכולה להוות סיכון ממשי כאשר מדובר בדיכאון משמעותי.
 9.  במצב דיכאון המטופל חש מצב רוח מאוד ירוד ולא מאמין שמצבו יכול להשתפר.
 10.  התפקוד של המטופל בדיכאון הוא ירוד מאוד. כמו כן, הטיפוח האישי לוקה בחסר.
 11.  במצב של דיכאון , המטופל מתלונן על חוסר שינה ולעיתים גם על עודף שינה ותחושה של שיתוק כללי.
 12.  הטיפול בתרופות נוגדות דיכאון יכול להפוך מטופל ממצב דיכאוני למצב מאני. לכן הטיפול במאניה דיפרסיה דורש מיומנות, רגישות וגם אסרטיביות מצד הרופא..

 

 

 

כותב המאמר:
פרופסור אמריטוס לאון גרינהאוס מהפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית, פרופסור חבר מאוניברסיטת תל אביב ומאוניברסיטת מישיגן שבארה"ב. מייסד "מיינד קליניק", פסיכיאטר מטפל וחוקר מזה 4 עשורים בתחום הניורוביולוגיה של הדיכאון והחרדה. לאורך הקריירה, פרסם מעל 150 מאמרים מדעיים והדריך דורות רבים של מתמחים, אשר השתלבו במערכת הרפואית במדינת ישראל. מייסד התוכנית לטיפול בנזעי חשמל ECT באוניברסיטת מישיגן בארה"ב ונחשב כמומחה מספר 1 בתחום. בארץ פרופסור גרינהאוס מחלוצי הטיפול בגרייה מגנטית TMS וטיפול בקטמין. כיהן בתפקידים ניהוליים, מנהל המערך הפסיכיאטרי של בית חולים תל השומר, מנהל המרכז הירושלמי לבריאות הנפש, בתי חולים כפר שאול ואיתנים ויו"ר האיגוד לפסיכיאטריה ביולוגית.

צרו קשר


  צרו קשר


   שינוי גודל פונט
   ניגודיות