התקשרו עכשיו:  03-7778191

טיפול בקטמין לדיכאון קליני ופוסט טראומה (PTSD)

לפרופסור גרינהאוס ניסיון רב בטיפול בקטמין לדיכאון קליני ופוסט טראומה

תאמו פגישת ייעוץ

הטיפול במצבים של דיכאון קליני ו PTSD התפתח מאוד בשנים האחרונות ומגוון הטיפולים התרופתיים הגם אלה המשולבים בפסיכותרפיה ויעילים בטיפול במצבים אלו - התרחב. למרות זאת, אחוז לא מבוטל של סובלים לא מגיב בצורה מספקת לטיפולים המוצעים להם.

המרכז לטיפול בקטמין ברמת החייל תל אביב בשילוב עם המרכז הרפואי אסותא רמת החייל, מציעים טיפול בקטמין לדיכאון עמיד וPTSD 

הטיפול במצבים של דיכאון קליני ו-PTSD התפתח מאוד בשנים האחרונות ומגוון הטיפולים הן התרופתיים והן של פסיכותרפיה שיעילים בטיפול במצבים אלו, התרחב. למרות זאת, אחוז לא מבוטל של סובלים לא מגיב בצורה מספקת לטיפולים המוצעים להם. במאמר זה אני מתייחס לטיפול בקטמין לדיכאון קליני ולטיפול בקטמין לפוסט טראומה PTSD.

התגובות הלא מספקות לטיפול, גורמות לסבל רב ולירידה באיכות החיים. סוגיה זאת מטרידה את החוקרים ואת המטפלים וקיים חיפוש מתמיד של שיטות יעילות יותר לטיפול בדיכאון ו PTSD. שנים האחרונות דובר הרבה על הטיפול בקטמין לדיכאון קליני ופוסט טראומה PTSD.

טיפולים כמו גרייה מגנטית למוח (שאושרה כטיפול לדיכאון ו PTSD על ידי משרד הבריאות ב 2012 ומתבצעת על ידי פרופ' גרינהאוס) וטיפול בחשמל ECT יעלים בטיפול, אבל השפעתם מורגשת רק כעבור שבועיים עד שלוש שבועות מתחילת הטיפול.

מה זה דיכאון עמיד לטיפול תרופתי?

אנשים שסובלים מדיכאון על צורותיה (דיכאון קליני, דיכאון של המחלה המאני דפרסיבית, דיכאון אחרי לידה, ועוד) מדווחים על תקופות של שבועיים או יותר-ולעתים קרובות על מספר חודשים- של סבל, בהם הם חשים סימפטומים כמו:

1. מצב רוח ירוד שלעתים מורגש הרבה יותר בבקרים.
2. ירידה ביכולת לתפקד (בבית, במשפחה, בעבודה).
3. תחושת דיכאון ומועקה פנימית.
4. ירידה בתאבון ובמשקל.
5. ירידה ביכולת ליהנות מדברים.    
6. ירידה בהנאה המינית.
7. קשיי ריכוז.
8. מחשבות פסימיות ושחורות שלעיתים יכולות להגיע לרמה של מחשבות אובדניות או מעשים אובדניים.
9. נטייה לחוסר סבלנות לאחרים וגם רגזנות לא אופיינית.

כפי שנאמר קודם, למרות ההתקדמות המשמעותית בטיפולים נגד דיכאון אחוז לא מבוטל של חולים לא יגיב בצורה מספקת לטיפולים המקובלים לדיכאון. אם כך התהליך של ההבראה מהדיכאון יכול להיות ממושך וכרוך בלא מעט סבל לאדם.

בשפה המקצועית הפסיכיאטרית אנו מתייחסים לדיכאון שלא מגיב בצורה מספקת לטיפול, כדיכאון עמיד לטיפול תרופתי. ביטוי זה לא אומר שהאדם לא יגיב לטיפול אלא שהתהליך הוא ממושך ומורכב יותר. במצבים אלו הטיפול באינפוזיה של קטמין יכול לזרז מאוד את ההבראה.

מה זה תסמונת של פוסט טראומה או PTSD

התסמונת של פוסט טראומה- PTSD מתייחסת למצבים קליניים שמופיעים אחרי שהאדם עבר טראומה נפשית או פיזית בעצמה גבוהה. הטראומה חייבת להיות בעצמה שמסכנת את החיים (כמו טראומה מלחמתית, תאונת דרכים קשה, התע

ללות מינית או נפשית קשה, אשפוז ממושך עקב מחלה קשה, ועוד). הטראומה יכולה להתרחש בילדות המוקדמת: הורים אלימים, משפחות הרוסות, נידוי חברתי קשה, ועוד. הטראומה שמובילה להתפתחות התסמונת של פוסט טראומה, יכולה להיות אירוע עצמתי בודד או ממושך לאורך מספר חודשים או שנים.

המצב הקליני של פוסט טראומה מתפתח בדרך כלל בהדרגה וכולל סימפטומים כמו:

1. תחושות של חרדה כללית או התקפי חרדה שגורמות לסימפטומים פיזיים רבים ושמגבילים את התפקוד. הסבל האישי כתוצאה מהחרדה הוא רב ביותר.
2. הפרעות שינה המופיעות כקושי להירדם או הופעה של חלומות סיוטיים הקשורים לטראומה שהאדם עבר.
3. מצב של הימנעות מסיטואציות המזכירות את הטראומה. לדוגמא, נשים שעברו התעללות מינית יימנעו מקשר עם גברים, חיילים שלא יצליחו ללבוש מדים או להחזיק בנשק, ועוד. כמו כן כאשר הסובל נפגש עם סיטואציה שמזכירה את הטראומה (לדוגמא, סרט עם תוכן הקשור למלחמה או אונס, מאמרים בעיתונות על נושאים הקשורים לטראומה, ועוד) הוא יכול להגיב עם תגובת חרדה חדה ו"בריחה" מהסיטואציה.
4. לעיתים קרובות הופעה של תסמינים קליניים נוספים כמו הפרעות אכילה, דיכאון קליני, פוביות, והתמכרויות.

מצבי טראומה בילדות יכולים להוביל לשינויים במבנה האישיות ולקושי בהסתגלות לנורמות חברתיות מקובלות.  שינויים אלו יכולים להשפיע על היכולת התפקודית בלימודים, בעבודה, בזוגיות, ועוד.

הטיפולים בתסמונת של פוסט טראומה- PTSD כוללים טיפול תרופתי המשולב בטיפול של פסיכותרפיה. יש בישראל מרכזים שהתמחו בטיפול של תסמונות של פוסט טראומה. היעילות של הטיפולים גבוהה אך כפי שתיארנו קודם כאשר התייחסנו למצבי דיכאון קליני, אחוז לא מבוטל של מצבי פוסט טראומה- PTSD - לא מגיבים מספיק לטיפול. כאשר סימפטומים כמו דיכאון וחרדה הינם מרכיב חשוב ועמיד לטיפול בתמונה הקלינית, אפשר לשקול מתן קטמין באינפוזיה כטיפול למצב העמיד של פוסט טראומה- PTSD.

הטיפול בקטמין לדיכאון קליני וכמו כן הטיפול בקטמין לפוסט טראומה PTSD.

קטמין הינו חומר הרדמה שנמצא בשימוש קליני שוטף כבר הרבה מאוד שנים. הוא נחשב לחומר הרדמה עם יעילות רבה נגד כאבים כרוניים. לפני יותר מעשור דווח לראשונה שמתן קטמין במינון נמוך (שגורם לטשטוש ולא להרדמה של ממש) בעירוי לווריד, הוביל לשיפור מהיר בדיכאון הקליני. החולים שעליהם נוסה הקטמין היו חולים עם דיכאון עמיד לטיפול התרופתי. חולים אלו דירגו את הדיכאון, לפני קבלת הקטמין, כחמור וכבר 24-48 שעות אחרי האינפוזיה, דיווחו על שיפור מרשים במדדי הדיכאון. מאמרים אלו החלו זרם חדש של טיפול בקטמין לדיכאון קליני וכמו כן, טיפול בקטמין לפוסט טראומה PTSD.

בתחילת ההתנסות, הקטמין ניתנה בדרך של עירוי יחיד. החוקרים הבחינו שהשיפור הקליני היה מרשים, אך הוא נמשך לרוב רק 4-7 ימים. ברוב המקרים הדיכאון חזר לרמתו המקורית כעבור זמן זה. כדי להתגבר על מגבלה זו הוחלט לחזור על מתן הטיפול בקטמין בתדירות של פעם או פעמים בשבוע למשך 2-3 שבועות. במקרה הצורך וכדי למנוע את הישנות הדיכאון אפשר לחזור על מתן הטיפול בקטמין עוד מספר פעמים תוך כדי טיפול תרופתי.  

ממצא זה של תגובה מהירה לטיפול בקטמין, הינו מרשים מאחר והחולים שהופנו לטיפול זה היו במצב של דיכאון עמיד ולא הגיבו עד אז למספר טיפולים תרופתיים. במהלך הזמן נוספו הוכחות שמצבים קליניים אחרים כמו PTSD (במיוחד הסימפטומים של חרדות, מצב רוח ירוד, והפרעות שינה) גם משתפרים עם טיפול בקטמין.


מדוע קטמין יעיל במצבים קליניים שלא הגיבו לטיפולים אחרים?

מנגנון הפעולה של קטמין שונה מזה של תרופות נוגדות דיכאון רגילות. תרופות נוגדות דיכאון רגילות משפיעות על המוליכים הכימיים במוח בשם סרוטונין, דופמין, ונוראפינפרין. לעומת זאת, קטמין משפיע על מערכת של מוליך בשם גלוטמט (Glutamate). למערכת של גלוטמט מספר רב של תת-מנגנונים שהפעלתם או השתקתם גורמת לנרמול של פעולות כימיות רבות במוח. קרוב לוודאי זו הדרך דרכה משפיע הקטמין באופן מהיר על הדיכאון.

קטמין הוא חומר הרדמה לכל דבר אבל כטיפול נגד דיכאון או לפוסט טראומהPTSD  הוא ניתן במינון נמוך שגורם לטשטוש ולא להרדמה עמוקה. טשטוש זה עובר במהרה אחרי הפסקת האינפוזיה של הקטמין.

הגילוי שקטמין פועל דרך המערכת של הגלוטמט הוביל להבנות מדעיות חדשות בכל הנוגע לנסיבות המוחיות שגורמות לדיכאון. קיימות כבר תרופות ניסיוניות שפועלות בדרך זו ושיעילותם נחקרת.


במה כרוך הטיפול בקטמין?

הטיפול בקטמין מאושר על ידי משרד הבריאות בישראל כטיפול לדיכאון עמיד ולתסמונת של פוסט טראומה PTSD, דרך תקנה 29 ג' של חוק הרוקחות. אישור זה ניתן עקב היעילות המוכחת של הטיפול.

בארצות הברית ואירופה קיימים מרכזים רבים שמטפלים בקטמין, בדומה למרכז הטיפול בקטמין של רמת החייל תל אביב.

פרופ' גרינהאוס בשיתוף עם המרכז הרפואי אסותא שברמת החייל בתל אביב, החל לבצע טיפול בקטמין למצבי דיכאון ופוסט טראומה- PTSD שעמידים לטיפול תרופתי ראשוני.

לשם קבלה לטיפול צריך לעבור את השלבים הבאים:


1. בדיקת התאמה לטיפול על ידי פרופ' לאון גרינהאוס במרכז לטיפול בקטמין ברמת החייל תל אביב.
2. אישור של טופס 29 ג' ע"י משרד הבריאות (תהליך קצר דרך מחלקת רוקחות של בית החולים אסותא).
3. חתימה על טופס הסכמה לטיפול בקטמין. יתקבלו לטיפול רק אנשים מעל גיל 18 שיכולים לחתום על טופס הסכמה.
4. תיאום יום הטיפול וזמן הגעה למרכז הרפואי אסותא רמת החייל.

איך מתבצע הטיפול בקטמין לדיכאון קליני והטיפול בקטמין לפוסט טראומה PTSD?

אחרי אישור הטופס 29 ג' ותיאום יום ושעת הטיפול על החולה לדעת:

1. להיות בצום (אפשר לשתות מים עד שעתיים לפני הטיפול) של לפחות 6 שעות לפני שעת הטיפול,
2. על החולה להגיע לטיפול בליווי אדם נוסף. חל איסור נהיגה ביום הטיפול וכמו כן מומלץ לא לבצע החלטות חשובות לחיים של האדם באותו יום של הטיפול,
3. החולה יגיע ליחידת התאוששות של בית החולים אסותא רמת החייל ושם תותקן לו אינפוזיה על ידי הצוות המאומן של המרכז.
4. הטיפול יתבצע על ידי מרדים מומחה של בית החולים אסותא בנוכחותו של פרופ' גרינהאוס או רופא אחר מטעמו. המטופל יימצא בהשגחה רפואית למשך הטיפול.
5. קטמין במינון של 0.5-2 מג לקילו יינתנו באופן הדרגתי בדרך האינפוזיה ולמשך 40 דקות. מינון זה גורם לטשטוש קל ולא ממש להרדמה מלאה. המינונים הגבוהים יותר שיכולים לגרום לתחושת הרדמה, יינתנו רק במקרים של תגובת חסר למינונים הנמוכים יותר.
6. המטופל ימצא בהשגחה למשך שעתיים, זמן זה כולל את מתן הקטמין.
7. כפי שצוין קודם חל איסור נהיגה למשך 24 שעות אחרי מתן הקטמין.


לאיזה תופעות לוואי אפשר לצפות בזמן הטיפול בקטמין ולאחר האינפוזיה?

קטמין נחשב לחומר עם פרופיל בטיחותי גבוה. זה אומר שצפויות מעט מאוד, אם בכלל, תופעות לוואי לטיפול. בדרך כלל תופעות הלוואי במידה והן מופיעות, חולפות תוך 15-30 דקות מגמר האינפוזיה של הקטמין. מטופלים בודדים מאוד מדווחים שבלילה שלאחר האינפוזיה הם חשו חלומות מאוד ערים ובמקרים בודדים עוד יותר, חלומות אלו היו סיוטיים.

תופעות הלוואי של האינפוזיה בדרך כלל לא דורשות טיפול נוסף אלא רק השגחה על ידי הצוות הרפואי. במידת הצורך יינתן טיפול לתופעה.

אלו הן תופעות הלוואי השכיחות של הטיפול:


1. בחילות והקאות.
2. ריור יתר.
3. טשטוש ראיה.
4. סחרחורת.
5. עלייה בדופק הלב או עלייה בלחץ הדם.
6. הרגשה זמנית של עיוות התחושות, של ניתוק רגשי מהסביבה.
7. בלילה שלאחר הטיפול אפשר שיופיעו חלומות ערים.
8. תופעות לוואי נדירות הן: פריחה, לחץ תוך עיני, הפרעות קצב הלב, ראיה כפולה. לעיתים נדירות יתכן זיהום במקום החדרת האינפוזיה.
9. במקרים נדירים אפשר לחוש תחושה של הלוצינציות (תחושות לא מציאותיות).

בכל מקרה של תופעות לוואי יש לדווח לצוות הרפואי ולפרופ' גרינהאוס בטלפון של 03-7778191. 


איך אני מקבל אינפורמציה נוספת על קטמין וקובע תור עם פרופ' גרינהאוס?

 לקבלת פרטים יש לפנות למרכז לטיפול בקטמין שבצ'יטלין 1 מיינד קליניק 03-7778191 - או במייל clinic2733@gmail.com צוות המזכירות תיתן את האינפורמציה הדרושה ותקבע פגישה להערכה עם פרופ' גרינהאוס 

    תמונה אווירה

     

     

     


    לתיאום פגישת ייעוץ
    צרו עמנו קשר עוד היום 03-7778191   clinic2733@gmail.com