עמוד הבית > מאמרים בנושא מאניה דפרסיה > תופעות של מאניה דיפרסיה

תופעות של מאניה דיפרסיה

כותב המאמר: פרופסור לאון גרינהאוס

תופעות של מאניה דיפרסיה מוכרות בספרות המקצועית בשמות רבים: הפרעה דו-קוטבית, מחלה ביפולרית, מחלה ביפולרית עם פסיכוזה, ציקלוטימיה, הפרעה ביפולרית מסוג 1 והפרעה ביפולרית מסוג-2, היפומניה, ועוד. ריבוי השמות של המחלה מצביע על המורכבות של המצבים הקליניים אשר מאפיינים אותה , וכתוצאה מכך על הקושי באבחון והטיפול הנכונים.

השורש של המחלה המאני דפרסיבית טמון בהפרעה מחזורית בוויסות מצבי הרוח והמחשבות. חוסר הוויסות מתבטא בתקופות של מצב רוח מרומם או תוקפני ותקופות אחרות של מצב רוח דיכאוני. ביניהם יש תקופות של יציבות ותפקוד תקין יותר.

פרופסור גרינהאוס , מומחה טיפול במאניה דיפרסיה, אומר שכדי להדגים את הקושי באבחון של המאניה דפרסיה מספיק לתאר את המגוון של המצבים הקליניים הקשורים למאניה. חולים מאניים יכולים להופיע בקליניקה כאשר הם מדגימים מצב רוח מרומם באופן קיצוני, הם חשים חשובים באופן מיוחד ובעלי כישורים מיוחדים להשפיע על אחרים ועוד. חולה שטיפלתי בו לא מזמן, אומר פרופסור גרינהאוס, היה בטוח שהוא מסוגל להשפיע על אנשים אחרים דרך המחשבה, לבצע פעולות שהוא חשב שמתאימות להם. כמו כן, הוא הזמין את חבריו לחופשה על חשבונו ושילם עבורם את כל ההוצאות. בנוסף למצב הרוח המרומם חולים אלו יכולים לעבור במהירות מעליזות לתוקפנות ואף לתקוף מילולית וגם פיזית אדם שמתנגד להם. במצבים המאניים הקיצונים מופיעה גם פעילות מוטורית לא מרוסנת, שינה קצרה של שעתיים שלוש ללילה. אני זוכר, ממשיך פרופסור לאון גרינהאוס, בחורה צעירה שהייתה כל כך מאנית שכל לילה חיפשה בין זוג אחר דרך אתרי הכרויות וקיימה אתם יחסי מין במקומות חשוכים ומסוכנים מאוד. לאחר שמצבה השתפר היא אמרה לי שהיא לא מבינה איך היא נותרה בחיים אחרי המעשים המסוכנים שעשתה. חוסר השליטה על כספים יכול להגיע לקיצוניות והיא יכולה לאיים על עתידו של האדם. זכור לי היטב אומר פרופ’ גרינהאוס, חולה שלצערי התאבד כאשר חזר לעצמו, אדם בשנות ה 40 לחייו ובעל חברה מצליחה, שבמצב מאני חתם על הסכמים בעשרות מיליוני שקלים. כאשר התברר לו עומק האסון הכלכלי שהוא הביא על עצמו – קפץ אל מותו מגג בניין.

אלו תיאורים של מאניה קיצונית ופסיכוטית אומר פרופ’ לאון גרינהאוס. אבל רוב המקרים הם לא כ”כ קיצוניים. יותר שכיח למצוא את המחלה במצבים היפומניים, שהם הרבה יותר מתונים. במצבים היפומניים קיימים אותם המאפיינים של המצב המאני, אבל מתונים בהרבה. לפעמים מצבים היפומניים מאוד נעימים לאדם, אומר פרופ’ גרינהאוס. במצבים אלו האדם חש פרודוקטיבי, חד במחשבותיו, פורה באופן מיוחד, אטרקטיבי ועוד. זכורה לי אישה, מתאר פרופ’ גרינהאוס, שעבדה עם נדל”ן, שהייתה מספרת בהתלהבות רבה איך היא במצבים ההיפומאניים הייתה מוכרת בקלות את כל מלאי הדירות שעמדו לרשותה בעסק. זאת אומרת שמצב הרוח המרומם יכול גם לסייע לקידום האישי מאחר והחולה במאניה יכול להיות מלא קסם אישי, להעז יותר, להתבדח על כל דבר, וכך לשכנע אנשים. אבל מצב זה יכול גם להוביל להחלטות לא שקולות, אומר גרינהאוס. החולה המאני רואה רק את החיובי, אין לו זמן לעשות הערכה רחבה של העסקה שהוא עומד לעשות, וכך לא לראות את המכשולים עד אשר זה מאוחר מידי.

הרבה פעמים חולים מבקשים ממני למצוא את הדרך להשאיר אותם במאניה “מדודה” כל הזמן. לצערי, אומר פרופ’ גרינהאוס, המחלה המאני דפרסיבית כוללת גם את המצב ההפוך, והוא הדיכאון. צריך לאזן את המאניה וגם את הדיכאון. אחרי התקף מאני, גם הדיכאון עלול להגיע. המאניה בדרך כלל נמשכת ממספר ימים עד מספר שבועות, לעומת זאת הדיכאון יכול להמשך גם חודשים.

חולה במאניה דפרסיה יכול לסבול ממחלה מתונה מאוד ולתאר גלים של מחלה רק מספר מועט של פעמים בחייו. אבל מנגד ישנם חולים שמתארים מעברים בין מאניה לדיכאון כל מספר שבועות עד מספר חודשים. ברור שחולים אלו סובלים מפגיעה תפקודית בלתי נסבלת, אומר פרופ’ גרינהאוס.

לחצו כאן להמשך קריאה על מאניה דיפרסיה וטיפולה

לחצו כאן למידע נוסף על טיפול בחרדה ממוקד וקצר מועד

>>> ראיון עם פרופסור לאון גרינהאוס בנושא מאניה דיפרסיה באתר 0404

 

 

כותב המאמר:
פרופסור אמריטוס לאון גרינהאוס מהפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית, פרופסור חבר מאוניברסיטת תל אביב ומאוניברסיטת מישיגן שבארה"ב. מייסד "מיינד קליניק", פסיכיאטר מטפל וחוקר מזה 4 עשורים בתחום הניורוביולוגיה של הדיכאון והחרדה. לאורך הקריירה, פרסם מעל 150 מאמרים מדעיים והדריך דורות רבים של מתמחים, אשר השתלבו במערכת הרפואית במדינת ישראל. מייסד התוכנית לטיפול בנזעי חשמל ECT באוניברסיטת מישיגן בארה"ב ונחשב כמומחה מספר 1 בתחום. בארץ פרופסור גרינהאוס מחלוצי הטיפול בגרייה מגנטית TMS וטיפול בקטמין. כיהן בתפקידים ניהוליים, מנהל המערך הפסיכיאטרי של בית חולים תל השומר, מנהל המרכז הירושלמי לבריאות הנפש, בתי חולים כפר שאול ואיתנים ויו"ר האיגוד לפסיכיאטריה ביולוגית.

צרו קשר


    צרו קשר


      שינוי גודל פונט
      ניגודיות