התקשרו עכשיו:  03-7778191

דיכאון לאחר לידה - שמחה ועצב מהולים זה בזה

התקופה הראשונית אחרי הלידה היא מלאה בשינויים פיזיולוגים ונפשיים אצל היולדת. שינויים במצב הרוח בתקופה זאת הם שכיחים ואף יכולים להגיע עד כדי מצב של דיכאון קליני.  לעיתים קרובות דיכאון קליני זה לא מאובחן נכון ולכן לא מקבל את ההתייחסות הטיפולית הנדרשת. דיכאון אצל האם הטרייה יכול להוביל לקשיים בהתפתחות הרגשית, המוטורית והקוגניטיבית של התינוק.

ההגדרות של דיכאון לאחר לידה השתנו במשך השנים ויש ויכוח מקצועי בשאלה  האם מצב זה הינו מצב קליני שונה מהדיכאון הקליני הרגיל. רוב המצבים של דיכאון לאחר לידה מתחילים למעשה במהלך ההיריון ומוחמרים לאחר הלידה. מקובל להתייחס לדיכאון אחרי לידה כדיכאון הסובב את  הלידה Perinatal depression)), הכולל את תקופת ההיריון בתוך האבחנה.

השכיחות של מצב זה גבוהה. על פי האיגוד הפסיכיאטרי האמריקאי בין  3% עד 6% מהנשים יסבלו מדיכאון לאחר לידה. לפי ה DSM-5 שהוא ספר האבחנות של האיגוד הפסיכיאטרי האמריקאי, דיכאון שמופיע אחרי הלידה מוגדר כדיכאון אחר הלידה אם הוא מופיע עד 4 שבועות אחרי הלידה. יש פסיכיאטרים לא מעטים שמציינים 6 חודשים כגבול נכון יותר לאבחנה של דיכאון אחר לידה.

כמחצית ממצבי דיכאון לאחר לידה הם למעשה גלי דיכאון של המחלה מאניה דפרסיה. פרט זה מאוד חשוב מאחר והתכנון הטיפולי יהיה שונה עבור נשים שסובלות ממאניה דפרסיה מאשר לנשים שסובלות מדיכאון קליני רגיל. נשים שסובלות ממאניה דפרסיה יזדקקו לטיפול עם תרופות מייצבות מצב הרוח.

גורמי סיכון לדיכאון אחרי לידה הם רבים וכוללים פקטורים גנטיים וביולוגיים וכמוכן גורמים פסיכולוגים וסביבתיים. חשוב לדעת האם היולדת אובחנה בעבר כסובלת מתחלואה פסיכיאטרית כמו דיכאון או מאניה דפרסיה.  עבודות מחקר רבות מראות שהסיכון לחלות בזמן ההיריון או אחרי הלידה עולה באופן משמעותי כאשר אישה שסבלה בעבר ממצבים קליניים אלו לא טופלה תרופתית בזמן ההיריון. יש לקחת בחשבון גם את ההיסטוריה המשפחתית של מחלות מצב הרוח. יולדות עם היסטוריה משפחתית של דיכאון או של מאניה דפרסיה נמצאות בסיכון גבוה יותר לחלות בזמן ההיריון או אחרי הלידה.

גורמים פסיכולוגיים וסביבתיים לדיכאון אחר לידה הם רבים וחשובים. היסטוריה של טראומה נפשית, יחסים בינאישיים מעורערים במהלך החיים, זוגיות בעייתית , תמיכה סביבתית או משפחתית נמוכה, קושי של האישה להתחבר רגשית לתינוק שרק נולד, חסך שינה, ועוד. הללו הם גורמים חשובים בהתפתחות של דיכאון אחר לידה ובתכנון של הטיפול בתופעה.

הטיפול בדיכאון לאחר לידה מתחיל למעשה לפני שהאישה נכנסת להיריון. ההערכה הקלינית הנכונה של גורמי הסיכון שתוארו,  של האישה שמעוניינת להיכנס להיריון , או שנמצאת בשלבים הראשונים של ההיריון הוא חיוני, וחייב להיעשות בכל מסגרת טיפולית אליה פונה האישה. אחרי הלידה יש להעריך שוב את גורמי הסיכון ואת הצרכים הטיפוליים המתאימים. מדינות מתפתחות מבצעות מעקב יזום אחרי היולדת. בישראל שרותי הבריאות לא מעורבים מספיק במעקב אחרי האם הטרייה והתינוק שלה.

הטיפול של יולדת שסובלת מדיכאון לאחר לידה כולל הערכה רחבה של המצב הפסיכוסוציאלי שלה, של היכולות לתפקד כאם, של מצב הזוגיות וגורמי תמיכה נוספים בסביבתה. כמו כן הערכה של המצב הקליני הנפשי של היולדת. במקרים מתאימים יש להפנות להערכה פסיכיאטרית כדי לשקול את הצורך בטיפול תרופתי.