התקשרו עכשיו:  03-7778191

ד"ר לאון גרינהאוס - טיפול CBT

טיפול קוגנטיבי התנהגותי (CBT) הוא טיפול בדיבור אשר מסייע לאדם להתמודד עם בעיותיו באמצעות שינוי הדרך בה הוא חושב ומתנהג. לדברי פרופ לאון גרינהאוס, טיפול CBT אינו מעלים את הבעיות, אך מסייע לאדם להתמודד איתם באופן חיובי יותר, ומעודד את המטופל לבחון כיצד פעילויותיו עשויות להשפיע על הדרך בה הוא חושב ומרגיש, על מנת לשפר את חייו.

מתי מבוצע שימוש בטיפול CBT?
טיפול CBT עשוי להיות מועיל במיוחד בהתמודדות עם בעיות כגון טיפול בחרדה, דיכאון, הפרעת דחק פוסט טראומטית, הפרעות אכילה ושימוש לרעה בסמים. פרופ לאון גרינהאוס טוען כי בניגוד לסוגים אחרים של טיפול בדיבור, כגון פסיכותרפיה, טיפול CBT עוסק בבעיות הנוכחיות מהן סובל המטופל, במקום להתמקד בנושאים מהעבר. הוא מאתר דרכים מעשיות על מנת לשפר את מצב הרוח של המטופל על בסיס יומי.

טיפול CBT משמש אף לטיפול באנשים הסובלים ממצבים בריאותיים לטווח הארוך. פרופ לאון גרינהאוס צפה במטופלים הסובלים מדלקת מפרקים ותסמונת מעי רגיז. הטיפול אינו מרפא את התסמינים הפיסיים של מצבים בריאותיים אלו, אך מסייע לאנשים להתמודד טוב יותר עימם.
כיצד עובד טיפול CBT?טיפול CBT עובד באמצעות סיוע למטופל להבין את הבעיות המכריעות על ידי פירוקן לחלקים קטנים יותר. פרופ לאון גרינהאוס טוען כי המחשבות, הרגשות, התחושות הגופניות והפעולות הנלוות אליהן, לוכדים לעיתים קרובות את האדם בספירלה שלילית.

לדברי פרופ לאון גרינהאוס, ניתן להפסיק מחזורים שליליים אלו. מטרת הטיפול היא לשבור את הגורמים לתחושות הרעות, לחרדה או הפחד, על מנת להתמודד עימם. המטופל מקבל כלים המסייעים לו לשנות את דפוסים השליליים האלו על מנת לשפר את הרגשתו.

מפגשי טיפול CBT
פרופ לאון גרינהאוס ממליץ בדרך כלל על פגישה עם המטופל אחת לשבוע או שבועיים. בעיות מסוימות עשויות לדרוש התערבות אינטימית יותר והמטפל עשוי ללוות את המטופל בביתו או בחוץ על מנת לסייע לו להתמודד עם הפחדים מהם הוא סובל. בסך הכול, מספר המפגשים הדרושים לטיפול יהיה תלוי בבעיות האישיות מהן סובל המטופל וביעדים. הטיפול נמשך בדרך כלל כשישה שבועות עד חצי שנה.

קרא עוד : חוות דעת פסיכיאטרית
קרא עוד : טיפול בדיכאון