התקשרו עכשיו:  03-7778191

טיפול בדיכאון

טיפול בדיכאון באמצעות הגישה הטיפולית של פרופסור גרינהאוס

תאמו פגישת ייעוץ

טיפול בדיכאון זו המומחיות שלנו

פרופ' גרינהאוס והצוות של מיינד קליניד שואפים לתוצאות הקליניות הכי טובות שאפשר.

בפגישת ההיכרות עם פרופ' גרינהאוס הוא יבצע הערכה רחבה בכל הקשור לסימפטומים של הדיכאון, השפעתם על החיים של הפונה ושל משפחתו וכמובן אפשרויות טיפול בחרדה ודיכאון.
בסוף הפגישה הראשונה יציע פרופ' גרינהאוס את הטיפול התרופתי המתאים ביותר למצב המטופל.
מאחר ולדיכאון יכולים להיות גורמים נוספים כמו קשיים פסיכולוגיים, קשיים משפחתיים, מחלות גופניות, ועוד, ההערכה של פרופ' גרינהאוס תכלול התייחסות לגורמים אלו.
מכלול הטיפולים שפרופ' גרינהאוס מציע לדיכאון הם מהמתקדמים ביותר המוצעים כיום בפסיכיאטריה. בנוסף על הטיפול התרופתי ולפי המצב של המטופל,
פרופ' גרינהאוס יפנה את המטופל לטיפולים נוספים כמו טיפול פסיכותרפי קלסי, טיפול קוגניטיבי התנהגותי, טיפול בסגנון פסיכולוגיה חיובית, נוירופידבק,
או טיפול בגרייה מגנטית. טיפולים אלו חלקן מתבצעים על ידי פרופ' גרינהאוס עצמו וחלקם על ידי הצוות המיומן שעובד איתו במיינד קליני.
בכל שלבי הטיפול נגיש פרופ' גרינהאוס לתת מענה לשאלות חשובות שמתעוררות, במיוחד בשלבים הראשוניים של הטיפול.
פרופ' גרינהאוס והצוות של מיינד קליניד שואפים לתוצאות הקליניות הכי טובות שאפשר.

10 דברים שצריכים לדעת על טיפול בדיכאון קל

קריאת המאמר תחזק את היידע על דיכאון בתחומים הבאים:
1. אבחנה נכונה של הדיכאון והאבחנה המבדלת מול מחלות פסיכיאטריות וגופניות אחרות.
2. החשיבות של בחירת בעל מקצוע מומחה בתחום של הטיפול בדיכאון, וחשיבות הקשר הטיפולי עם הרופא.
3. החשיבות של הטיפול המשולב התרופתי והפסיכולוגי, והצורך להתמיד בשתי צורות הטיפול כדי להגביר את סיכוי ההחלמה, ולהקטין את סיכויי הישנות המחלה.

1. קודם כל אבחנה נכונה:

התגובות הרגשיות של האדם הם רבות והם מלוות את חיינו יום יום. רוב התגובות הם נורמטיביות ותואמות את הסיטואציה. לעיתים התגובות של כעס, של מתח, של פגיעות, ושל כאב נפשי הם עצמתיות וממושכות יותר. אז מה הגבול בן תגובה נורמטיבית לדיכאון קליני? לא תמיד קל לדעת אבל ככלל אם התגובה הריגשית מורגשת רוב היום וכמעט כל יום למשך שבועיים או יותר, ובמיוחד אם היא מלווה בהפרעות שינה, מחשבות שליליות ופסימיות, וירידה תיפקודית, כדאי לשקול האם מדובר במצב של דיכאון קליני התחלתי. במידה וזו לא פעם הראשונה שהשילוב הזה של סימפטומים מתרחש בחיים של האדם, עוד יותר חשוב להיתייעץ עם מומחה.

2. האם לכל דיכאון יש סיבה?

האדם מחפס משמעות לרגשות שלו לכן הוא רוצה לדעת מדוע הוא מרגיש לא טוב. פרופ' גרינהאוס מציין שאין ספק שלאירועי חיים, כפי שאמרנו קודם, משמעות גדולה עבור מצבי הדיכאון. ההיסטוריה האישית של האדם יכולה ללמד הרבה על נטייתו לסבול ממצב רוח או חרדה מול אירועי חיים שליליים.  כאשר מצב הרוח הדיכאוני נהפך לדיכאון קליני, זה אומר שהתפתח תהליך ביולוגי לא תקין במוח, שבא בעקבות התגובה לסטרס הפיזיולוגי והפסיכולוגי לאירוע השלילי ובשלב זה יש לעבור תהליך של טיפול בדיכאון.

3. הקשר בין דיכאון למחלות גופניות אחרות

דיכאון יכול להתלוות להרבה מחלות גופניות ויכול להחמיר את המהלך של אותה מחלה. לדוגמה, חולים עם סכרת, חולים לאחרי התקפי לב או שבץ מוחי, שגם סובלים מדיכאון, מתקשים להישתקם. אחרי טיפול מוצלח בדיכאון, ההתקדמות בטיפול של הסכרת, של מחלת הלב או של המוח, יעיל יותר.

4. מה ההבדל בין דיכאון קליני רגיל ודיכאון של המאניה דיפרסיה?

הדיכאון של המניה דיפרסיה והדיכאון הרגיל נראים דומים ברמה הקלינית. ההבדל הברור מופיע בהיסטוריה של האדם.  האדם שסובל ממאניה דיפרסיה מתאר גם, בנוסף לדיאכון, תקופות אחרות בחיים בהם מצבו היה הפוך מדיכאון. בתקופות אלו, שיכולות להמשך גם מספר חודשים, מצב רוחו מרומם או תוקפני, הוא יושן מעט וחש מאוד אנרגטי וכתוצאה הוא פעלתם הרבה יותר מאשר במצבו המאוזן. לא נתאר כאן את כל הסימפטומים של גל של מאניה, אבל מאוד חשוב לדעת אם האדם שפונה לטיפול עבר בחיים תקופות של "היי". אם כן האבחנה והטיפול יהיו שונים מאשר טיפול בדיכאון וחרדה רגילים. טיפול בדיכאון

5. איך מתחילים את הטיפול התרופתי?

הטיפולים התרופתיים של דיכאון התקדמו מאוד בשנים האחרונות. מבחר התרופות העומדות לרשות הפסיכיאטר הם רבות ומגוונות. טיפול בהתקפי חרדה ודיכאון לא מורכב מתחילים בדרך כלל עם טיפול בתרופות דיכאון מקבוצת הציפרלקס, הלוסטרל, הוויאפקס, ועוד אפשרויות רבות. לדיכאון מורכב יותר יבחר הפסיכיאטר המומחה בטיפולים משולבים. הפסיכיאטר יסביר על ההשפעות הצפויות והלא צפויות-תופעות הלוואי- של התרופות. אין בדרך כלל לתרופות אלו תופעות לוואי מסוכנות אבל צריך להשאר בקשר עם הרופא המטפל ולדווח לו על שינויים שליליים במצב במידה והם מופיעים. מתחילת הנטילה של התרופה עד שההשפעה המטיבה מורגשת לוקח בין 2-3 שבועות. תקופה המתנה זו לא קלה ודורשת הרבה סבלנות ואומץ מהחולה וממשפחתו. במידה ויש תופעות של חרדה או הפרעות בשינה אפשר לשלב תרופות שמקטינות חרדה או שמשרות שינה כדי להקל על המצב. בכל דיכאון יש מידה לא מבוטלת של יאוש וחוסר תקווה. לפעמים מחשבות אלו מגיעות לרמה של רצון "לא להיות" ואף האדם יכול לנסות לפגוע בעצמו. צריך לדווח מיידית למטפל במידה ומחשבות אלו קיימות או מתפתחות במהלך הטיפול. כאשר הדיכאון עובר גם מחשבות אלו חולפות כאילו לא היו.

6. מה לגבי טיפול פסיכולוגי בזמן הדיכאון?

מומלץ בחום לשלב טיפול תרופתי עם טיפול פסיכולוגי בזמן הדיכאון. כל המחקרים מראים שהטיפול המשולב הוא המצליח יותר. הטיפול הפסיכולוגי יכול להיות ממוקד בדיכאון של עכשיו (טיפול קוגניטיבי התנהגותי) כדי לסייע להתגבר על הדפוסים השליליים שמופיעים בזמן הדיכאון, או גם טיפול רחב יותר שמתייחס לחיים של האדם, להתפתחות האישית שלו, ולקשיים הפסיכולוגים שמליוום אותו בחיים. הטיפולים יעזרו להגדיל את החוסן האישי של האדם וכך הוא יהיה יותר יעיל מבחינה פסיכולוגית בהתמודודת עם אירועי חיים עתידיים. 

7. כמה חשוב הקשר הטיפולי עם המטפל?

פרופ' גרינהאוס כותב, "תבחרו מטפל שקשוב לכם, שהוא מקצועי ושנגיש לכם, שנותן הסברים על התהליך, ושמגלה הבנה לסבל של הדיכאון". ברוב המחקרים על טיפול של חולים הקשר החיובי בן המטופל והמטפל הוא אחד מהגורמים החשובים להצלחת הטיפול

8. האם יש טיפולים נוספים לדיכאון?

האם יש טיפולים נוספים לדיכאון? יש היום התפתחות ענפה בטיפולים נוספים לדיכאון. טיפולים כמו נוירופידבק, גרייה מגנטית למוח, ואפילו טיפולי בנזעי חשמל, מתבצעים במרכזים שמומחים בתחום של טיפול בדיכאון וחרדה. במיינד קליניק, הקליניקה שאני מנהל, כותב פרופ' גרינהאוס, אנו מבצעים את הטיפולים הנוספים במקרים מתאימים.

9. כמה זמן צריך לקחת את התרופות?

אין תשובה מדוייקת לשאלה זו. מומחים בתחום הטיפול דיכאון, אומר פרופ' גרינהאוס, ממליצים כך:

א. אחרי גל ראשון של דיכאון יש להמשיך עם הטיפול התרופותי למשך 6 חודשים אחרי שהאדם חזר לעצמו.
ב. אחרי גל שני של דיכאון יש להמשיך את הטיפול התרופתי כשנה מההבראה המלאה,
ג. אחרי גל שלישי של דיכאון, במיוחד אצל אנשים מעל גיל 50, יש לשקול טיפול ממושך.

פרופ' גרינהאוס ממליץ שכל הפסקה או התחלה של טיפול יעשה בטיעום עם הרופא המיטפל. כמו כן, הוא ממשיך, חשוב לזכור שלא מפסיקים עם טיפול בתרופות דיכאון פסיכיאטריות באופן פתאומי, צריך תמיד להוריד אותם מאוד בהדרגה.

10. מה לגבי טיפול פסיכולוגי בזמן הדיכאון?

המחלה הדיכאונים יכולה להופיע גם עם שילובים נוספים של סמפטומים כמו :דיכאון עם התקפי חרדה, דיכאון עם יאוש וחוסר תקווה, דיכאון עם אובדנות, דיכאון עם תוקפנות, ועוד. פסיכיאטר מומחה של טיפול בדיכאון וחרדה ידע להמליץ על הטיפול הנכון במצבים משולווים אלו התמודדות עם דיכאון.

כפי שאפשר להתרשם בהכתבה הזאת, הדיכאון הקליני הינו מצב שכיח באוכלוסיה ושהוא לעתים קרובות דורש התערבות טיפולית של מומחים בתחום. אני מקווה שהתייחסות לנקודות עליהם כתבנו תקל על ההחלטות של החולה ושל משפחתו.
פרופ' לאון גרינהאוס
מיינד קליניק
מרכז לטיפולים מתקדמים
תל אביב

תמונה אווירה

 

 

פרופ' גרינהאוס מציע טיפול בדיכאון במספר דרכים,
מהמתקדמות ביותר בעולם הפסיכיאטריה.  

לתיאום פגישת ייעוץ
צרו עמנו קשר עוד היום 03-7778191