התקשרו עכשיו:  03-7778191

פוסט טראומה - טיפול ב PTSD

הטיפול של פרופסור גרינהאוס בתסמונת של פוסט טראומה

תאמו פגישת ייעוץ

הגישה הטיפולית של פרופ' גרינהאוס לטיפול בפוסט טראומה PTSD

  • התסמונת הפוסט טראומטית- PTSD  שכיחה בישראל. מצבים בטחוניים כמו מלחמה, פעולות טרור, תאונות דרכים,  אלימות והזנחה, אשפוזים עקב בעיות רפואיות מורכבות, ועוד, יכולים לגרום לתופעות קליניות פוסט-טראומטיות אומר פרופ' גרינהאוס.
  • הגישה הטיפולית של פרופ' גרינהאוס כוללת אבחון קליני, בדיקת הגורמים האישיים והסביבתיים שתרמו להתפתחות התופעה הפוסט-טראומטית, והמלצות לטיפולים תרופתיים, פסיכותרפיים אישיים, זוגיים, או משפחתיים.
  • במקרים מתאימים ימליץ פרופ' גרינהאוס על טיפול בנוירופידבק בשיטה של Loreta Z score Neurofeedback, או על טיפול בגרייה מגנטית.

מצבי דחק ומתח שכיחים בחיינו. האדם מפעיל מנגנונים פסיכולוגים ופיזיולוגים רבים בהתמודדות עם מצבים אלו. אירועים טראומטיים קשים, כמו מצבי מלחמה, פיגועים, תאונות משמעותיות, מצבי מחלה שמסכנים את החיים, ועוד, יכולים להציף את מנגנוני ההישרדות ולגרום למצב בו כוחות האדם כושלים בהתמודדות עם המתח והדחק. מצב זה מוביל להופעה של סימפטומים שמאוגדים תחת האבחנה של תגובת דחק  (Acute Stress Disorder). כאשר תגובת הסטרס נמשכת מעל חודש ימים, האבחנה מתחלפת ונקראת מצב פוסט טראומטי (Post Traumatic Stress Disorder- טיפול ב PTSD). 

המאפיינים של תגובת הדחק הם תסמינים נפשיים ופיזיים של פחד משמעותי או אימה. אנשים שבעברם אירועים טראומטיים (כמו ילדות קשה, אלימות, ניצול, דור שני של ניצולי שואה, ועוד) רגישים יותר לטראומה ונוטים לפתח תגובות פוסט טראומטיות כאשר הם מעורבים באירועים טראומטיים נוספים.

המאפיינים של תגובת הדחק הם תסמינים נפשיים ופיזיים של פחד משמעותי או אימה. אנשים שבעברם אירועים טראומטיים (כמו ילדות קשה, אלימות, ניצול, דור שני של ניצולי שואה, ועוד) רגישים יותר לטראומה ונוטים לפתח תגובות פוסט טראומטיות כאשר הם מעורבים באירועים טראומטיים נוספים.

ישנם שני קריטריונים מרכזיים לאבחון של תסמונת פוסט טראומטית. הראשון הוא החשיפה לאירוע או אירועים טראומטיים שממש מסכנים, או כמעט מסכנים, את החיים של האדם, או שהאירוע או אירועים יכלו לגרום לפגיעה פיזית משמעותית (כמו מצב של כמעט תאונה קטלנית), או שמהות האירוע או של האירועים הם של אלימות מינית. החשיפה לאירועים מהסוג שתיארנו יכולה להתרחש כאשר:

1. אישית, כאשר האדם נוכח בזמן שאירועים אלו מתרחשים.
2. עקיפה, כאשר קרוב משפחה או חבר טוב מעורבים באירועים הטראומטיים
3. כאשר האדם, עקב תפקידו, מעורב בחשיפות חוזרות ומתמשכות של אירועים טראומטיים או שטיפל באנשים שנפגעו באירועים הטראומטיים (כמו שוטרים, אנשי מגן דוד אדום, חובשים, ועד)

הקריטריון השני לאבחון של התסמונת הפוסט טראומטית מתייחס לסימפטומים שמתפתחים עקב הטראומה.

סימפטומים אלו הם:
1. זיכרונות חודרניים ומלאי רגש של האירוע הטראומטי
2. חלומות מאוד ערים ואף מסויטים, בהם פרטים של האירוע הטראומטי נחוים מחדש, וגורמים לחרדה רבה ולהפרעות שינה.
3. מצבים דיסוציאטיביים שהם זמנים של היום בהם האדם "חווה מחדש" פרטי האירוע הטראומטי וחש "מנותק" מהסביבה העכשווית שלו.
4. סימפטומים פיזיים ונפשיים של חרדה שמופיעים בעוצמה כאשר הזיכרונות על הטראומה חזקים יותר.

זיכרונות של הטראומה יכולים להופיע באופן ספונטני או בזמנים שהאדם צופה או נמצא באירועים רגישים עבורו.

אירועים אלו יכולים לכלול: צפייה בסרט מלחמה, ביקור בבית החולים במחלקה אורתופדית, חשיפה לתמונות של פיגועים, ועוד. הנפגע מנסה להימנע מלהימצא בסיטואציות אלו. הימנעות זו יכולה להוביל לקשיים הסתגלותיים בתחומים רבים של החיים. 

דוגמאות להימנעות זו הם: האישה שמתקשה להיחשף לקשרים אינטימיים עם גברים אחרי שהיא שעברה טראומה מינית, או החייל שזורק את המדים שלו אחרי מבצע טראומטי ומסרב לחזור לבסיס הצבאי אפילו כדי להזדכות על הציוד,  או החובש שסובל מחרדה משתקת כאשר נדרש לטפל בפצועים אחרי שהוא היה עד לפיגוע המוני וטיפל בפצועים.
הסובל מתסמונת פוסט טראומטית חש סימפטומים משמעותיים של חרדה נפשית ופיזית רוב שעות היום ויכול לדווח על הפרעות שינה ניכרות, כולל שינה מלווה סיוטים.

תסמינים של פוסט טראומה

התסמונת הפוסט טראומטית יכולה להשפיע גם על התפיסות האישיות, על איך האדם רואה את עצמו. קווים כמו אשמה על כך שהוא נותר בחיים ולא מת כמו חבריו, (survivors guilt), תפיסה עצמית שלילית (לא מגיע לי לחיות, אני לא שווה, ועוד), מחשבות של מה הטעם בחיים ובמקצוע שלי, יכולים להתחזק מאוד ולהפריע בשיקום.

ההתנהגות של הסובל יכולה גם להשתנות. האדם מתקשה לחזור לתפקוד האישי, המשפחתי, והתעסוקתי, הרגיל שלו. בנוסף הוא יכול לפתח הרגלים מסוכנים עבורו כמו נהיגה לא בטוחה, שימוש מופרז בסמים או אלכוהול, עישון מוגבר, פגיעות עצמיות, ועוד.

בעת האבחון של התסמונת הפוסט טראומטית שכיח למצוא תסמינים של אבחנות נוספות כמו דיכאון רבה, תסמונות של חרדה כללית, הפרעות משמעותיות של השינה, שימוש מופרז באלכוהול או סמים, התמכרויות, ועוד. לכן משתמשים במושג של קומורבידיות (מילה רפואית שמצביעה על נוכחות בו זמנית של מספר אבחנות) כדי להדגיש את העובדה שתסמונת של פוסט טראומה מעורבת עם תסמינים פסיכיאטרים אחרים, דבר שמצריך שילוב של גישות טיפוליות.

דרכי טיפול בפוסט טראומה מחולקים למספר שלבים:    

  • הטיפול הרפואי הראשוני: לעיתים קרובות אחרי האירוע הטראומטי האדם מגיע לחדר המיון ונבדק על ידי צוות רפואי רב מקצועי. התפקיד של הצוות, מעבר לטיפול של הפציעות הגופניות, הוא לבצע עבודה מניעתית ולהשתמש בשיטות להפחתת תגובות החרדה. שיטות כמו תיאור האירוע (וונטילציה), שילוב של קרובי משפחה בתהליך ההרגעה, מדיטציה והרפיה, מאוד מקובלות. בחדרי מיון בישראל יש היום צוות שעבר הכשרה ממוקדת בטיפול בטראומה.
  • הטיפול התרופתי הראשוני: בעולם וגם בישראל מתבצעים מחקרים רבים בהם נבדקת היעילות של תרופות מסוימות שניתנות בשלב הראשוני ואמורות למנוע את ההתפתחות של תסמינים פוסט טראומטיים. צוות החרום מודע להתפתחויות האלו ומיישם אותם כאשר זה מתאים מבחינה רפואית.
  • הטיפול בתסמונת פוסט טראומה: במידה ותסמיני הדחק נמשכים מעבר לחודש ימים או שהם מופיעים מחדש מספר חודשים אחרי האירוע, יש לאבחן את המצב כתסמונת של פוסט טראומה. הגישה הטיפולית לפוסט טראומה (טיפול ב PTSD) הינה משולבת בין תרופות ופסיכותרפיה. מתאימים את הטיפול התרופתי לפי הסימנים  הקליניים הנלווים של דיכאון, חרדה, והפרעות שינה. הטיפול בשיחות הוכיח את עצמו כיעיל מאד בטיפול פוסט טראומה (טיפול ב PTSD). מחקרים מבוקרים הראו שמספר שיטות כגון CBT, טיפול ממוקד טראומה, וחשיפה ממושכת, יעילות בטיפול של פוסט טראומה.
  • טיפול בעזרת נוירופידבק: מחקרים על תפקודי המוח במצבים של חרדה, דיכאון, ופוסט טראומה מצביעים על חוסר ארגון בתזמון הגלים החשמליים של תאי המוח במיוחד בחלקים הקדמיים של המוח.  
  • שיטת הנוירופידבק מכוונת לשיפור התזמון של הגלים החשמליים במוח.
  • שיפור זה בתזמון הגלים מוביל להטבה בסימפטומים של הפוסט טראומה.

במיינד קליניק המרכז לטיפולים מתקדמיים, ניסיון רב בטיפול של מצבים קליניים בעזרת הנוירופידבק.

אפשר לקרוא על הטיפול במאמרים נוספים באתר של פרופ' גרינהאוס או באתר של מיינד קליניק. הטיפול בנוירופידבק אינו פולשני ומתבצע בעזרת רישום של גלי המוח ותרגילים מול מחשב.

חשוב לטפל בסימפטומים של פוסט טראומה (טיפול ב PTSD)מוקדם ככל שאפשר. המצבים הממושכים מורכבים יותר לטיפול , והנטייה לקומורבידיות עולה. לעתים קרובות סובלים מפוסט טראומה מעדיפים "לשמור על הסוד" ולא מספרים על מצבם. ההמלצה היא לפנות לגורם מטפל בהקדם.

לחצו כאן לקבלת מידע נוסף על הפרעה טורדנית כפייתית ואיך לטפל בה
לחצו כאן למידע נוסף על טיפול בחרדה להחזיר את השקט הנפשי

תמונה אווירה

 

 

 

 

לתיאום פגישת ייעוץ
צרו עמנו קשר עוד היום 03-7778191   clinic2733@gmail.com