עמוד הבית > מאמרים בנושא חרדה > מה היא אגורפוביה

מה היא אגורפוביה

כותב המאמר: פרופסור לאון גרינהאוס

המילה אגורפוביה מקורה מיוונית, ומתייחסת לפחד וחרדה שמופיעים במקומות מפגש או שווקים (ביוונית אגורה הוא מקום מפגש או שוק). אגורפוביה יכולה לגרום לפגיעה תפקודית קשה. האדם מתקשה לנסוע לעבודתו או להימצא בסיטואציות חברתיות. לרב, אגורפוביה מתפתחת אחרי תקופה בה האדם סובל מהתקפי פאניקה חוזרים. הטיפול המוצלח של התקפי הפאניקה משפר את תופעות האגורפוביה.

השכיחות של אגורפוביה בקהילה מגיעה ל 2.6%, שכיחות שהיא גבוהה מזו של הפרעת פאניקה. לא ברור עדיין האם קיים הבדל בין  שתי צורות האגורפוביה, זו עם התקפי פאניקה וזו ללא התקפי פאניקה. האגורפוביה ללא התקפי פאניקה נוטה להיות מורכבת יותר לטיפול.

 

מה הם הסימפטומים של אגורפוביה?

האדם שסובל מאגורפוביה נמנע מלהימצא בלפחות שניים מהמצבים הרשומים בהמשך. ההימנעות נובעת מפחד מהופעת חרדה בלתי נסבלת במצבים הבאים:  

  • נסיעה ברכב פרטי, אוטובוסים, מוניות או רכבות
  • הימצאות במקומות פתוחים כמו מגרשי חנייה ושווקים
  • הימצאות במקומות סגורים כמו חנויות, תיאטראות, ובתי קולנוע
  • עמידה בתור במקומות שונים
  • פחד מלהישאר לבד בבית או מחוצה לה.

לרוב אגורפוביה מופיעה בעקבות תקופה של התקפי חרדה חוזרים. כתוצאה מהתקפי החרדה, האדם מפתח הימנעות ופחד משהות במקומות בהם הוא עלול לחוש את אותה חרדה. מחשבות כמו “במקומות אלו לא אוכל לקבל עזרה” או “לא אוכל לברוח במידה ויופיעו סימפטומים של התקף חרדה או סימפטומים אחרים”, או “אני אעשה בושות לעצמי”- מלוות את הסובל מאגורפוביה. הסובלים מאגורפוביה נמנעים מלנהוג בכבישים מהירים, מלהות לבד בבית, מלעמוד בתור בסופר או במכולת, ועוד. במצבים קיצוניים של אגורפוביה האדם מסרב לצאת מהבית והוא כולא את עצמו בביתו.

סיפורי החיים של הסובלים מאגורפוביה הם מורכבים ומראים עד כמה הפרעה זו יכולה להגביל את התפקוד ולגרום לירידה משמעותית באיכות החיים.

מה הן הסיבות לאגורפוביה?

לרוב, אגורפוביה הינה משנית להפרעת פאניקה. פרוש הדבר שאגורפוביה מתפתחת כתגובה להתקפי פאניקה וכניסיון להתמודד עם אותם התקפים. אחוז מסוים של מצבים של אגורפוביה מתפתחים ללא הופעה מקדימה של התקפי פאניקה. יתכן וסוג זה של אגורפוביה משנית לטראומה פסיכולוגית כמו אלימות בילדות, חיים בשכונות מסוכנות, רקע של משפחות הרוסות, ועוד.

כפי תיארנו בהפרעת פאניקה, גם באגורפוביה אפשר להתייחס לתיאוריות ביולוגיות של רגישות נוירוביולוגית מוגברת לסטרס,  לתיאוריות למידה, ולתיאוריות פסיכודינמיות.

איך מטפלים באגורפוביה?

הטיפול באגורפוביה דורש התייחסות משולבת של טיפול הן בפסיכותרפיה והן באמצעות טיפול תרופתי. הטיפול התרופתי מומלץ כאשר מתקיימים התקפי פאניקה משמעותיים. הקורא מופנה לכתבה על הפרעת פאניקה ופרטים על הטיפול התרופתי.

השיטות לטיפול פסיכותרפי של אגורפוביה הן רבות. הגישה המרכזית מתבססת על הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי וכוללת חשיפה הדרגתית למצבים מעוררי סטרס. חשיפה זאת יכולה להיות בדמיון או מעשית בשטח, לפעמים עם ליווי של מטפל. בדרך כלל מתחילים עם חשיפה בדמיון ובהמשך בחשיפה מעשית. אפשר היום לבצע חשיפה דרך מערכת האינטרנט וגם בשיטה של מציאות מדומה. שיטות אלו תופסות יותר ויותר מקום בטיפול של הפרעות חרדה ואגורפוביה במיוחד. 

 

 

 

כותב המאמר:
פרופסור אמריטוס לאון גרינהאוס מהפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית, פרופסור חבר מאוניברסיטת תל אביב ומאוניברסיטת מישיגן שבארה"ב. מייסד "מיינד קליניק", פסיכיאטר מטפל וחוקר מזה 4 עשורים בתחום הניורוביולוגיה של הדיכאון והחרדה. לאורך הקריירה, פרסם מעל 150 מאמרים מדעיים והדריך דורות רבים של מתמחים, אשר השתלבו במערכת הרפואית במדינת ישראל. מייסד התוכנית לטיפול בנזעי חשמל ECT באוניברסיטת מישיגן בארה"ב ונחשב כמומחה מספר 1 בתחום. בארץ פרופסור גרינהאוס מחלוצי הטיפול בגרייה מגנטית TMS וטיפול בקטמין. כיהן בתפקידים ניהוליים, מנהל המערך הפסיכיאטרי של בית חולים תל השומר, מנהל המרכז הירושלמי לבריאות הנפש, בתי חולים כפר שאול ואיתנים ויו"ר האיגוד לפסיכיאטריה ביולוגית.

צרו קשר


    צרו קשר