vhjgfhgfh

 

עמוד הבית > מאמרים בנושא חרדה > מה היא הפרעת חרדה מוכללת

מה היא הפרעת חרדה מוכללת

כותב המאמר: פרופסור לאון גרינהאוס

אם אתה מוטרד ממצבך בתחומים רבים של החיים שלך?

אם אתה מתקשה ליהנות מדברים מפני שאתה עסוק בהשוואות ודאגות?

אם אתה טרוד מהמצב הכספי או הבריאות שלך מעבר למצב האמיתי של הדברים?

אם אתה מוטרד מתחושות חרדה שמופיעה לעיתים קרובות וללא סיבה ברורה?

אם אתה דואג באופן מוגזם לעתיד ילדיך?

במידה ואתה חש את הדברים האלו והם מופיעים לתקופות ארוכות בחיים שלך ובלי שיש להם הצדקה של ממש, יתכן ואתה סובל מהפרעת חרדה מוכללת.

ההתמודדות עם היום יום יכול להוביל למצבים שמעוררים פחד וחרדה. כפי שציינו קודם, תגובה פיזית ופסיכולוגית לאירוע מסכן או מלחיץ היא נורמטיבית, אך ישנם אנשים ששרויים באופן תמידי במצב חרדה, או שמגיבים לאירועים כאלה בצורה לא פרופורציונלית. אנשים שסובלים מחרדה כללית נמצאים במקום מורכב, מצד אחד הם יכולים להיראות בסדר ומתפקדים לסובבים אותם, אך בחווייתם הפנימית שלהם יכולים להרגיש תחושת כאוס ומתח מהותי. בנוסף, ישנם עוד סימפטומים רבים, שמלווים את האדם רוב שעות היום. הסימפטומים גורמים לכך שהאדם לא מצליח להירגע או ליהנות, הוא מלא דאגות כל הזמן וכל הבט של החיים שלו נראה לו מורכב ומקור לדאגה. הוא חש חרדה או פחד מחרדה כמעט מדי יום ולהמשיך לתפקד דורש ממנו כל טיפה של כוח נפשי.

השכיחות של חרדה כללית מוכללת באוכלוסייה מגיעה לכ-3-8% והיא שכיחה באותה מידה בנשים וגברים. לעיתים קרובות מאובחנים תסמינים של חרדה כללית מוכללת במצבים של דיכאון קליני. השילוב של חרדה כללית מוכללת ודיכאון קליני מהווה אתגר טיפולי בקליניקה.

 

מה הם הסימפטומים של הפרעת חרדה מוכללת?   

בנוסך לתחושות של פחד וחרדה, כדי לאבחן חרדה מוכללת צריכים להיות נוכחים שלושה מהסימפטומים הבאים:

 • אי שקט או תחושת דריכות נפשית
 • האדם מתעייף בקלות
 • קשיי ריכוז או תחושה של עצירת מחשבות (mind going blank)
 • עצבנות
 • מתח בשרירים
 • קשיי שינה- קושי להירדם או שינה לא שקטה

החרדה הכללית מתעצמת לקראת אירועים רגישים לאדם והיא ללא פרופורציה לסוג האירוע. האדם הסובל מתמלא דאגות מוגזמות עד כדי חוסר יכולת לבצע את התפקיד שעליו למלא באירוע. הדאגות יכולות לכסות את כל תחומי החיים, כמו עבודה, זוגיות, הורות, בריאות, פרנסה, וכו׳.

מה הם הסיבות להפרעת חרדה מוכללת?

הסיבות להפרעה חרדה מוכללת ידועות באופן חלקי, קרוב לוודאי קיימת אינטראקציה בין מספר גורמים. גורם חשוב הוא הגורם הגנטי שניכר בעת בדיקת שכיחות משפחתית של הפרעה החרדה המוכללת. כאשר בן משפחה סובל מהתופעה יש סיכוי פי חמש שאחר, או אחרים, במשפחה יסבלו מתופעות דומות. ההשפעה המשפחתית יכולה להתחיל כבר בזמן ההיריון. בדיקת הורמוני הסטרס בשלייה של יולדת שסבלה מדיכאון או חרדה בזמן ההיריון, מראה עלייה ברמות הורמונים אלו בשליה. מעקב ממושך אחרי הילדים של אותם יולדות עם הורמוני סטרס שילייתי גבוה, הראה עלייה באבחנות של מצבי חרדה בגילאים מבוגרים יותר.

גורם נוסף הוא הגורם המגדרי. נשים נמצאות בסיכון גבוה יותר, פי שניים, לסבול מחרדה כללית מוכללת.

לעיתים קרובות אנשים שסובלים מהפרעת חרדה מוכללת מדווחים על היסטוריה של אירועים טראומטית בילדות. אירועים אלו יכולים להיות של הזנחה, של אלימות, של דחייה משמעותית, ושל ניצול מיני. אירועים טראומטיים, בילדות וגם בגילאים אחרים, מעוררים תגובות פסיכולוגיות ופיזיולוגיות מאוד חזקות במוח של האדם. תגובות אלו כוללות עלייה בהפרשת של נוירוטרנסמיטרים (כמו סרוטונין, דופמין, ונור-אפינפרין) ותגובות עצביות חזקות במרכזים כמו האמיגדלה והעונה הפרונטלית. שינויים נוירוביולוגים אלו מהווים גורמי סיכון להופעה של הפרעות חרדה מוכללת.

הפרעת חרדה מוכללת יכולה להתלוות למצבים רפואיים מורכבים כמו מחלות לב, סכרת, מחלות נוירולוגיות, ועוד ולהחמיר את המצב הרפואי הבסיסי. הטיפול של הפרעת החרדה תשפר את מהלך המחלה הרפואית הבסיסית.

 

הטיפול בהפרעת חרדה מוכללת

טיפול פסיכולוגי 

הטיפול בהפרעת חרדה מוכללת הוא באותו קו של ההפרעות הקודמות עליהן דיברנו.

השילוב בין טיפול פסיכולוגי וטיפול תרופתי הוא מומלץ בטיפול של הפרעת חרדה מוכללת. השילוב של גישות של פסיכותרפיה פסיכודינמית או CBT יחד עם שיטות התנהגותיות של הרפיה, דמיון מודרך, ומיינדפולנס יכולים לסייע בהתמודדות עם הסימפטומים הפיזיים והנפשיים של  הפרעת החרדה.

טיפול תרופתי

במקרים בהם הסבל האישי או ההפרעה התפקודית הם גבוהים, יש לשלב טיפול תרופתי יחד עם טיפול פסיכולוגי. הטיפול התרופתי דומה לזה של הפרעת פאניקה. לאחרונה אושר בישראל טיפול נוסף שהוא ספציפי להפרעת חרדה מוכללת- תרופה בשם ליריקה, שעד כה נמצאה בשימוש כטיפול בפיברומיאלגיה. תרופה זו פועלת על קולטני גאבה בדומה לתרופות הרגעה אחרות.

תרופה שפועלת על קולטני גאבה

שם פרמקולוגי: פרגבלים – PREGABALIN 

שם מסחרי: ליריקה-LYRICA

מינון: 150-600

כותב המאמר:
פרופסור אמריטוס לאון גרינהאוס מהפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית, פרופסור חבר מאוניברסיטת תל אביב ומאוניברסיטת מישיגן שבארה"ב. מייסד "מיינד קליניק", פסיכיאטר מטפל וחוקר מזה 4 עשורים בתחום הניורוביולוגיה של הדיכאון והחרדה. לאורך הקריירה, פרסם מעל 150 מאמרים מדעיים והדריך דורות רבים של מתמחים, אשר השתלבו במערכת הרפואית במדינת ישראל. מייסד התוכנית לטיפול בנזעי חשמל ECT באוניברסיטת מישיגן בארה"ב ונחשב כמומחה מספר 1 בתחום. בארץ פרופסור גרינהאוס מחלוצי הטיפול בגרייה מגנטית TMS וטיפול בקטמין. כיהן בתפקידים ניהוליים, מנהל המערך הפסיכיאטרי של בית חולים תל השומר, מנהל המרכז הירושלמי לבריאות הנפש, בתי חולים כפר שאול ואיתנים ויו"ר האיגוד לפסיכיאטריה ביולוגית.

צרו קשר


  צרו קשר


   צרו קשר עם פרופסור לאון גרינהאוס


    דילוג לתוכן