טיפול בנוירופידבק

טיפול בנוירופידבק הינו הטיפול הכי חדש בעולם הפסיכיאטריה

תאמו פגישת ייעוץ

טיפול בנוירופידבק לפי השיטה של פרופ' גרינהאוס

1. הטיפול בנוירופידבק מתבסס על שינוי של גלי המוח הקשורים למצבי חרדה, דיכאון, הפרעת פוסט טראומטיות PTSD, הפרעת קשב וריכוז, ועוד מצבים פסיכיאטריים ופסיכולוגיים.

2. שיטת הנוירופידבק שמיישם פרופ' גרינהאוס, מתבססת על היכולת של המוח לשנות בו זמנית מספר רב של דפוסים לא תקינים בגלי המוח.

3. שינוי זה מתבצע בעזרת טכניקה בשם Loreta Z score neurofeedback. שיטה זו מתקדמת יותר מזו שמתבצעת במרכזים אחרים מאחר ומטפלת בו זמנית באזורי מוח שטחיים ועמוקים גם יחד.

נוירופידבק - משוב ביולוגי למוח - הינו טיפול חדשני שהוכח כיעיל בטיפול של מצבים כגון:

  • דיכאון, חרדה, הפרעות שינה, כאבים כלליים, והפרעת קשב וריכוז
  • עישון והשמנת יתר

טיפול בנוירופידבק מתבסס על העובדה שהמוח האנושי מייצר גלים חשמליים בתדירויות שונות. גלים אלו מאפשרים פעילות מתואמת בין האזורים השונים של מוח. תיאום מוצלח מאפשר קיום של פעולות מורכבות בחשיבה, ברגש, בשליטה עצמית, ועוד.

מחקרים רבים הראו שהמהות הביולוגית של ההפרעות שהזכרנו קודם היא תקשורת לא מתואמת בן אזורים שונים של המוח. לדוגמא, קשיים בשליטה עצמית יכולים לנבוע מעודף או חוסר פעילות באזורים הקדמיים של המוח.
טיפול בנוירופידבק מתבצע כך שהאדם "מטפל בעצמו" ומסייע לתיאום מחדש של גלי המוח דרך עבודה מול מחשב בזמן שהוא מחובר "on line" למוח דרך האלקטרואנצפלוגרפיה - EEG. פעולה זאת היא לא פולשנית ולא כרוכה בכאב או אי נוחות.

כיוון שטיפול בנוירופידבק מבוסס על עקרונות של למידה, תוצאות של טיפול נשמרות למשך זמן רב, בדומה לכול דברים שאנו לומדים במהלך החיים ואינם נשכחים גם אם לא משתמשים בלמידה זו תקופה מסוימת היא לא נשכחת.  
12 טיפולים בנוירופידבק במשך 4 שבועות מסייעים להקטין את השפעת הכמהה לסיגריה.
להיגמל פירושו להתמיד באי עישון והדרך להצליח ניתן באמצעות חיזוק של שליטה עצמית.

ניתן לומר שטיפול בנוירופידבק הינו הטיפול הכי חדש בעולם הפסיכיאטריה, אומר פרופסור גרינהאוס. טיפול בנוירופידבק התפתח לאחר שהוכח שניתן להשפיע על תפקוד המוח בעזרת תרגילי מחשב. טיפול בנוירופידבק מתאים למצבים קליניים רבים כגון טיפול בהפרעת קשב וריכוז,טיפול בדיכאון ממושך, טיפול בחרדה, טיפול בעישון, טיפול בהשמנה, טיפול בדמנציה, טיפול הפרעות בשינה ועוד.

הדבר המעניין בשיטת הנוירופידבק, אומר פרופסור גרינהאוס, הוא שלמעשה הפציינט מטפל בעצמו. המוח שלנו הוא "תחנת כוח חשמלית". כל הפעולות של המוח מלוות בשינוי של הפעילות החשמלית שלו. טיפול בנוירופידבק, האדם מנסה לשנות את הגלים הלא תקינים (שנוכחותם אובחנה בעזרת רישום א.א.ג.), אשר נוצרים במצבים החולניים, על ידי נרמול של אותם הגלים. "איך ניתן לעשות את זה?" שואלים אנשים שעוברים נוירופידבק, והתשובה היא פשוטה ממשיך פרופסור גרינהאוס. תרגילי מחשב מכוונים יכולים לשנות את היחסים בין הגלים השונים במוח, אני קורה לזה התעמלות מנטלית. טיפול בניורופידבק השימוש בטיפול בנוירופידבק מתפתח מאוד בשנים האחרונות. בקליניקה של פרופסור גרינהאוס בתל אביב, המיכשור לטיפול בנוירופידבק בשימוש כבר מספר שנים והנסיון שנצבר בתחום הוא רב.

טיפול בנוירופידבק מחזיר את הכח למוח

כולנו רגילים לשמוע משפטים כמו: "תרגיע את עצמך!, תשלוט על עצמך!, תתאמץ ותצליח!, אם אתה באמת רוצה אתה יכול!". כל המשפטים האלו, אומר פרופסור לאון גרינהאוס, מתייחסים ליכולת של האדם לשלוט על התנהגויות שונות באמצעות כוח הרצון.
למעשה מתקיימת "מלחמה פנימית" בין הרצון- מחקרים מצאו שהפעילות המוחית הקשורה עם הפעלת כח רצון ממוקמת באונות הפרונטליות של המוח- לבין האזורים הייצריים העמוקים יותר של האדם כמו האמיגדלה. מבחינה קלינית, אומר פרופסור לאון גרינהאוס, מאוד מעניין כיצד אנשים שלכל הדעות מוצלחים בתחומם, לא מצליחים לשלוט ביצרים מסויימים כגון אכילת יתר, עישון, מיניות, התמכריות, כעסנות מהירה ותוקפנות, ועוד. מדוע, שואל פרופסור לאון גרינהאוס, קיים חוסר איזון שכזה ביכולות של אותו אדם?

בדברים רבים האדם מצליח להפעיל את כוח הרצון ואת ההיגיון שלו, אבל על דברים יצריים, הרבה פחות. פרופסור גרינהאוס מסביר שהתשובה נמצאת באיזון ביולוגי שהופר. ישנו אזור במוח הנקרא אמיגדלה (Amygdala), אזור זה שולט ומווסת את התגובות המהירות של המוח, אותן התגובות לסכנות סביבתיות.
כאשר רואים בסרטי National Geographic חיות המגיבות במהירות מרבית לסכנות, האמיגדלה שלהן תפסה פיקוד על התגובתיות של המוח וגייסה את כל המרכזים ששולטים על תנועה ובכך גרמה לתגובה מהירה של בריחה והצלה. דבר דומה קורה אצל בני אדם.
אם אנחנו הולכים ברחוב חשוך ופתאום אנו מזהים תנועה חשודה אנו נדרכים ונכנסים למצב של הגנה או בריחה (fight or flight). המרכז המוחי שפעל באופן המהיר ביותר והכין אותנו לתגובה היה האמיגדלה. מייד לאחר שנדרכנו לתגובה, אומר פרופסור לאון גרינהאוס, האונה הקדמית מעריכה את המצב ומווסתת את תגובות האמיגדלה ואף שולטת על תגובותיה. דבר דומה קורה עם יצרים אחרים.
האמיגדלה נותנת את התגובה הראשונית ומפעילה מרכזים אחרים בעמקי המוח, ואילו החלק הקדמי במוח מווסת את התגובות. לדוגמה, אדם רואה עוגה שנראית מאוד טעימה ומאוד רוצה לאכול אותה (תגובה של האמיגדלה ומרכזי אכילה אחרים), המוח הרציונאלי אומר, "לא אל תאכל, אתה צריך לרדת במשקל".

לפעמים הדיון הפנימי הוא קצר והאדם מצליח לשלוט על יצריו. ואילו לפעמים אין דיון בכלל, והאדם מתנפל על העוגה. לפעמים דיון פנימי זה נמשך זמן רב וגורם לתחושות מאוד לא נעימות. הבסיס לכישלון בשליטה על יצרים אומר פרופסור גרינהאוס, הינו כפול; או יצר חזק מדי באמיגדלה או שליטה נמוכה מדי במוח הקדמי.

התקשורת בין החלקים השונים במוח מתבצעת באמצעות פעילות אלקטרוכימית. התאים האפורים במוח מייצרים כל הזמן גלים חשמליים בתדרים שונים. המוח שלנו, אומר פרופסור לאון גרינהאוס, הוא למעשה מעין תחנת חשמל אשר עובדת 24 שעות ביממה. לגלים החשמליים בתדרים השונים יש משמעות שונה. לדוגמה, כאשר אנחנו רגועים המוח שלנו מייצר הרבה יותר גלים מסוג אלפא, שהם גלים אטיים יחסית. לעומת זאת, כאשר אנחנו חווים חרדה יש הרבה יותר גלים מסוג בטא. לפני כ- 20 שנה, חוקרים בתחום מדעי המוח העלו השערה, אשר הוכחה בהמשך כנכונה, שבקרה פחות יעילה של המוח הקדמי על האמיגדלה, נגרמת כתוצאה מירידה ביצירת גלים חשמליים באונה הקדמית, ומכאן שחיזוק של המוח הקדמי יכול לשפר את מעגל הבקרה על האמיגדלה.

השיטה הטיפולית, טיפול בנוירופידבק, מתבססת על עיקרון השיפור של אזור המוח הקדמי. בעזרת טיפול בנוירופידבק המטופל מתרגל שליטה טובה יותר על הגלים השונים של המוח. התרגול מתבצע בעזרת מחשב והוא לא כולל תרופות או השפעות חיצוניות על המוח. פרופסור לאון גרינהאוס קורא לזה "להחזיר את הכוח למוח". בזמן טיפול בנוירופידבק המחשב מכויל לאפשר הצלחה במשחק מחשב רק אם המטופל מצליח לשנות את דפוסי גלי המוח שלו. לדוגמה, אם חולה בדיכאון, או חולה שמאוד מתקשה לשלוט על יצריו, מצליח לאזן את גלי המוח באזוריים קדמיים של המוח בעזרת התירגול, המדדים של הדיכאון או של חוסר שליטה משתפרים.

אין ספק שטיפול בשיטת הנוירופידבק תמשיך להתפתח עוד. כיום, מנסים לעשות שימוש בנוירו - פידבק גם תוך כדי צילום אמ.אר.אי (MRI). בקליניקה פרטית ניתן להשיג תוצאות דומות לאלו שמקבלים כאשר משתמשים ב- M.R.I, באמצעות מכשיר רושם גלי מוח הנקרא אי.אי.ג'י (E.E.G). פרופסור לאון גרינהאוס מסיים ואומר "עשינו כבר עשרות טיפולים בנוירו-פידבק במיינד קליניק, ואני מאוד מרוצה מהתוצאות".


לחצו כאן לקבלת מידע על טיפול בסכיזופרניה בשיטה הטובה ביותר | טיפול במאניה דיפרסיה יעיל לניהול אורח חיים תקין

תמונה אווירה

 

 

 

 

לתיאום פגישת ייעוץ
צרו עמנו קשר עוד היום 072-3303343